Kā viegli pazaudēt savu mājaslapu?

Kā viegli pazaudēt savu mājaslapu?

Viena no mājaslapas svarīgākajām taču bieži vien nenovērtētām sastāvdaļām ir tās nosaukums jeb domēna vārds. Ja tiek “pazaudēts” mājaslapas domēna vārds, tad klients nevar nedz apmeklēt Jūsu mājaslapu, nedz sazināties ar Jums, izmantojot e-pastu. Bizness burtiski apstājas!

Lai cik moderna vai droša ir Jūsu mājaslapa, lai cik naudas un pūles iztērētas tās reklamēšanā, tiklīdz tiks nozaudēts tās domēna vārds, Jūsu mājas lapa un citi tai piesaistītie pakalpojumi publiski vairs nebūs pieejami!

Attīstoties uzņēmumu digitalizācijai ir izveidojusies pat atsevišķa nozare, kas specializējas “pamestu” domēna vārdu pārtveršanā. Šādi uzņēmēji reģistrē un otrreizēja tirgū pārdod domēna vārdus, kuru sākotnējie “īpašnieki” dažādu iemeslu dēļ tos ir netīši vai tīši “pametuši”. Angliski tos dēvē par domain drop catchers vai domēna vārdu pārķērējiem .

Ja Jūsu iepriekš izmantotais domēna vārds ir nokļuvis domēna vārdu pārķērējā rokās, visticamāk Jums par daudz lielāku cenu tiks piedāvāts to atpirkt. Vissliktākajā gadījumā, tā jaunais lietotājs to var izmanto ļaunprātīgiem nolūkiem - vīrusu izplatīšanai, piekļuvei Jūsu un Jūsu klientu personiskajai informācijai, vai reputācijas bojāšanai, utt. Plašāk lasiet bloga rakstā “ATSAKIES no domēna vārda ATBILDĪGI”. Tāpat novērots, ka pamestos domēna vārdus pārķer tiešie biznesa konkurenti vai SEO un mārketinga pārstāvji ar mērķi pārvilināt un piesaistīt sev vai saviem klientiem jaunus apmeklētājus (proti, Jūsu klientus).

Lai pazaudētu savu mājaslapu ir gluži vienkārši jāpazaudē tā domēna vārds. Kā?

1. Nesamaksājot rēķinu

Katru gadu pasaulē miljoniem domēna vārdu beidzas to apmaksas termiņš un tie pēc pārejas perioda (atšķirīgs dažādos augstākā līmeņa domēnos) kļūst publiski pieejami jaunai reģistrācijai (skatīt domēna vārda dzīves ciklu).

Kas ir pārejas periods? Pārejas periods pasargā un dod iespēju lietotājam atgūt domēna vārdu pat pēc tā apmaksas termiņa beigām, kad tā tehniskie ieraksti jau ir atslēgti un domēna vārdam piesaistītie pakalpojumi nestrādā. Diemžēl lietotāji dažādu iemeslu dēļ mēdz nokavēt ne tikai domēna vārda apmaksas termiņu, nereaģēt uz atgādinājumiem, bet arī pārejas periodā, neizmanto tiesības to atgūt. Sekas diemžēl ir zaudēts domēna vārds kuru ne vienmēr izdodas piereģistrēt atkārtoti. Tādēļ, ja izmantojat domēna vārdu, ir svarīgi atcerēties to laikus apmaksāt.

Iesakām:

  • Izveidot ikgadēju kalendāra atgādinājumu savā tālrunī vai datorā,
  • Savā bankā iestatīt automātisko rēķina apmaksu,
  • Laikus atjaunot datus domēna vārda reģistrā, lai saņemtu rēķinus un maksājumu atgādinājumus uz e-pasta adresi vai vairākām adresēm, kuras regulāri lasāt,
  • Reģistrēt un apmaksāt domēna vārdus uz vairākiem gadiem, tādā veidā ietaupot gan laiku, gan naudu:

Perioda garums (gadi)
Tradicionālais domēna vārds
Latviskais domēna vārds
Summa
(EUR)
Summa
ar 21% PVN (EUR)
Summa
(EUR)
Summa
ar 21% PVN (EUR)
1
12,00
14,52
8,40
10,16
2
22,00
26,62
16,00
19,36
3
31,00
37,51
22,00
26,62
4
39,00
47,19
28,00
33,88
5
46,00
55,66
34,00
41,14

2. Reģistrējot domēna vārdu uz sveša vārda

Domēna vārdu nereti dēvē par digitālo nekustamo īpašumu un ne velti tā. Kad iegādājaties māju vai zemesgrāmatā to reģistrējat uz sava vai tomēr sava drauga vai darbinieka vārda?

Diemžēl, kas attiecas uz domēna vārdiem nereti tā tiek darīts, īsti neapzinoties, ka konkrētajam cilvēkam (IT darbiniekam, draugam) vai organizācijai (hostinga jeb mitināšanas pakalpojumu sniedzējam) tiek piešķirtas visplašākās pilnvaras rīkoties ar šo domēna vārdu (tajā skaitā to pārdot vai atdot kādam citam). Tādos gadījumos Jūsu bizness kļūst pilnībā atkarīgs no attiecībām ar šo konkrēto cilvēku vai uzņēmumu.

Tāpat vēlme reģistrēt domēna vārdu zem izdomātas identitātes vai ar neprecīziem datiem, var beigties ar zaudētu domēna vārdu, jo jebkurā brīdi var tikt veikta datu pārbaude. Pārbaudes sekas ir līguma izbeigšana, kas beidzas ar dzēstu domēna vārdu. Turklāt šajā situācija, ja domēna vārds ir pārtverts, nav iespējams pierādīt to, ka esat bijis domēna vārda lietotājs.

Domēna vārda lietotājs – juridiska, fiziska vai cita veida persona, kurai ir visplašākās pilnvaras: mainīt jebkuru informāciju, kas attiecas uz viņu pašu vai domēna vārdu. Domēna vārda lietotājam ir jābūt identificējamam, tādēļ jānorāda pēc iespējas pilnīgāka un precīzāka informācija.

Iesakām:

3. Norādot neprecīzu vai vecu kontaktinformāciju, tai skaitā, e-pasta adresi, telefona numuru

Visa nozīmīgā komunikācija saistībā ar Jūsu domēna vārdu notiek, izmantojot norādīto kontakta e-pasta adresi. E-pastā saņemsiet:

  • Rēķinus, atgādinājumus un paziņojumus par domēna vārda atjaunošanu;
  • Domēna vārda pārcelšanas pieprasījumus;
  • Autentifikācijas kodus;
  • Paziņojumus par domēna vārdu vai tam piesaistīto pakalpojumu drošības aspektiem;
  • Izmantojot norādīto e-pasta adresi varat izsūtīt pieprasījumus veikt domēna vārda tehniskas un administratīvas izmaiņas.

Atsevišķos gadījumos DNS administratori mēdz sazināties ar klientiem arī telefoniski lai pārliecinātos par aizdomīgiem pieprasījumiem vai noskaidrotu precīzāku informāciju. Ja e-pasts un telefona numurs ir norādīts nekorekti pastāv liels risks zaudēt domēna vārdu rēķina neapmaksāšanas vai nolaupīšanas dēļ. Plašāka informācija par domēna vārda nolaupīšanu pieejama rakstā “Kā var nozagt tavu domēna vārdu?”.

Iesakām:

4. Daloties ar saviem NIC klientu tiešsaistes sistēmas pieejas datiem

NIC klientu tiešsaistes sistēma ir .lv domēna vārdu administrēšanas portāls, ar kuras palīdzību Jūs varat ērti un ātri pārvaldīt savus .lv domēna vārdus un tiem piesaistītās personas. Tādēļ ja neviļus Jūsu pieejas dati nokļūst svešās rokās, uzbrucējs var ne tikai mainīt Jūsu domēna vārda tehniskos ierakstus (kā rezultātā visi domēna vārdam piesaistītie pakalpojumi nestrādās), bet arī iesniegt pieprasījumu mainīt tā īpašnieku jeb “lietotāju”.

Lai aizsargātu savu .lv domēna vārda tiešsaistes pārvaldības kontu, aicinām:

Mūsdienās domēna vārda nozīme tikai pieaug, tādēļ ir svarīgi apzināties tā patieso vērtību laicīgi nevis tikai pēc tā zaudēšanas!