Latviskie domēna vārdi

Drukāt

Latviskie domēna vārdi

Sākotnēji domēna vārdi varēja saturēt tikai latīņu burtus, ciparus un simbolu ‘-’, taču, pieaugot interneta tīkla izplatībai visā pasaulē, radās doma domēna vārdos izmantot arī jebkuras valodas simbolus. Šādus domēna vārdus sauc par starptautiskajiem domēna vārdiem. Plašāka informācija pieejama bloga rakstā “Kas tie tādi - starptaustiskie domēna vārdi (IDN)?”

Jau kopš 2004. gada 1. marta NIC piedāvā reģistrēt domēna vārdus latviešu valodā, t.i., izmantojot burtus ar diakritiskajām zīmēm (ā, ē, ī, ū, ō, ķ, ļ, ņ, ŗ, ģ, š, č, ž ). Noder atcerēties, ka latviskie domēna vārdi maksā lētāk: 10,16 EUR ieskaitot PVN!

Starptautiskos domēna vārdus atbalsta visas modernās interneta pārlūkprogrammas. Lai pārbaudītu, vai jūsu pārlūkprogramma atbalsta latviskos domēna vārdus, izmantojiet šo saiti http://tūdaliņ.lv.

Reģistrējot domēna vārdus latviešu valodā, jāņem vērā, ka:

  • Datora lietotājam jābūt iespējai ievadīt burtus ar latviešu diakritiskajām zīmēm. Tādēļ, pirms sūtīt savas mājaslapas latvisko adresi partnerim ārzemēs, pārliecinieties, ka viņš var ievadīt latviešu burtus.
  • Tehniskajos ierakstos un rēķinos latviskais domēna vārds tiek izteikts ASCII (ASCII Compatible Encoding) virknē, piemēram, latviskā domēna vārda tūdaliņ.lv atbilstošais tradicionālais domēna vārds ACE (ASCII virknējums) ir xn–tdali-d8a8w.lv.’

‘DNS reģistrā faktiski tiek reģistrēts tradicionāls domēna vārds, kas izskatās kā šķietami nesakarīga simbolu virkne. Vārda pārveidošanai tiek izmantots Punycode algoritms, kas ļauj pārveidot unicode virkni par ASCII virkni un otrādi. Pārveidoto domēna vārdu dēvē par ACE (ASCII Compatible Encoding) domēna vārdu un to var atpazīt pēc prefiksa „xn–„.

Lai iegūtu jūsu latviskā domēna ACE formātu, izmantojiet šo formu: lvdomain
RFC: Internationalizing Domain Names in Applications (IDNA)
Punycode: A Bootstring encoding of Unicode for Internationalized Domain Names in Applications (IDNA)