Kas tie tādi - starptautiskie domēna vārdi (IDN)?

Kas tie tādi - starptautiskie domēna vārdi (IDN)?

Sākotnēji domēna vārdi varēja saturēt tikai latīņu burtus, ciparus un simbolu ‘-’, taču, pieaugot interneta tīkla izplatībai un nepieciešamībai domēna vārdos izmantot arī citu valodu simbolus, tika radīti starptautiskie domēna vārdi jeb IDN (Internationalized Domain Names).

Starptautisks domēna vārds jeb IDN ir domēna vārds, kurā izmantota vismaz viena ne latīņu alfabēta, piemēram, arābu, ķīniešu, kirilicas, ivrita, rakstzīme vai arī latīņu alfabēta burts ar diakritisku zīmi vai ligatūru, kā piemēram, latviešu vai franču valodās.

“Starptautiskie domēna vārdi veicina un palīdz stiprināt valodu un kultūras daudzveidību kibertelpā. Domēnu “internacionalizācija” ļauj internetam kļūt patiesi globālam un pieejamam dažādu valodu vai alfabētu lietotājiem,” uzsver .LV reģistra (NIC) pārstāve Dana Ludviga.

Šāda veida rakstzīmes dators kodē vairākbaitu unicode virknē. Lai gan pati domēna vārdu sistēma (DNS) atbalsta unicode, e-pasta un tīmekļa pārlūku izmantotie tīkla protokoli nosaka domēna vārdā izmantojamo rakstzīmju ierobežojumus. Lai nodrošinātu saderību ar lielāko daļu lietojumprogrammu, tika nolemts starptautiskos domēna vārdus DNS reģistrā pārvērst ierastajā ASCII formā. Domēna vārdu “internacionalizācija” ir tehnisks risinājums, kas, izmantojot punycode algoritmu, pārveido, unicode virkni par ASCII virkni un otrādi. DNS reģistrā faktiski tiek reģistrēts domēna vārds, kas izskatās kā šķietami nesakarīga simbolu virkne. Pārveidoto vārdu dēvē par ACE (ASCII Compatible Encoding) domēna vārdu un to var atpazīt pēc prefiksa “xn–“.

 Piemēram, latviskā domēna vārda tūdaliņ.lv atbilstošais tradicionālais domēna vārds ir xn–tdali-d8a8w.lv.

Ir divu veidu IDN:

  • otrā līmeņa IDN (dēvēti arī par hibrīda IDN), kuru nosaukumā tiek izmantoti specifiski ne-ASCII simboli, taču augstākā līmeņa domēns ir tradicionāls, piemēram, 例如 .com vai dæmi.eu.
  • augstākā līmeņa IDN (vai pilnie IDN), kur abos līmeņos gan vārdā, gan pašā domēnā tiek izmantoti specifiski simboli, piemēram пример.рф, 例如. 中国.

72% no visiem IDN ir otrā līmeņa (4,5 miljoni), bet 28% augstākā līmeņa (1,7 miljoni).

Otrā līmeņa IDN

Jau kopš 2000. gada ir pieejami otrā līmeņa IDN. Pirmie valstu kodu domēni (ccTLD), kuri ieviesa otrā līmeņa IDN reģistrāciju, bija no Āzijas un Klusā okeāna reģiona. Savukārt Eiropa sāka piedāvāt šādu iespēju tikai 2004. un 2005. gadā.

Pašlaik lielākais otrā līmeņa IDN skaits reģistrēts .com domēnā (1,1 miljoni reģistrāciju), kam seko Vjetnamas domēns .vn, kurā starptautiskos domēnus reģistrē bezmaksas.

2004.gada 1. martā arī NIC .LV domēnā sāka piedāvāt iespēju reģistrēt domēna vārdus latviešu valodā, t.i., izmantojot burtus ar diakritiskajām zīmēm (ā, ē, ī, ū, ō, ķ, ļ, ņ, ŗ, ģ, š, č, ž ).

Latvisko domēna vārdu skaits nav liels, taču pieprasījums ir stabili augošs (~6% gadā). 2019. gadā .LV domēnā bija reģistrēti 1225 latviskie domēna vārdi. Visbiežāk tos reģistrē uzņēmuma vai tā zīmola aizsargāšanas nolūkos, vai kā mārketinga rīku, kuru izvietot reklāmas kampaņās.

Latviešu valodā ir vārdi, kuru nozīme ir saprotama tikai, lietojot diakritiskās zīmes! KĀZU SALONS nav KAZU SALONS, MĀSU ASOCIĀCIJA nav MASU ASOCIACIJA un KAĶU skola nav tas pats, kas KAKU skola!

Taču ir daži apsvērumi, kas jāņem vērā, reģistrējot domēna vārdus latviešu valodā:

  • Datora lietotājam jābūt iespējai ievadīt burtus ar latviešu diakritiskajām zīmēm. Tādēļ jārēķinās, ka, iespējams, kāds ārzemju partneris nevarēs ievadīt latviešu burtus.
  • Tehniskajos ierakstos un rēķinos latviskais domēna vārds tiek izteikts ASCII virknē.

Noder atcerēties, ka latviskie domēna vārdi maksā lētāk: 8.47EUR ieskaitot PVN!

Augstākā līmeņa IDN

2009.gadā ICANN, izmantojot jauno gTLD programmu, ieviesa arī augstākā līmeņa starptautiskos domēna vārdus. Kopš tā laika domēna vārdi visos līmeņos var ietvert ne latīņu alfabēta rakstzīmju kopas, piemēram, http://例子.测试/首šš vai http://пример.испытание). Lietotājiem, kuri nepārzina angļu valodu vai pat neorientējas latīņu alfabētā, šāds risinājums interneta lietošanu padara daudz intuitīvāku un vienkāršāku.

Pirmie ccTLD augstākā līmeņa IDN tika ieviesti jau 2010. gada martā: Krievija (.рф), Ēģipte (صر.), Saūda Arābija (السعودية.) un Apvienotie Arābu Emirāti (امارات.).

Divus gadus vēlāk programmai pieteicās vēl 116 jaunie vispārējie augstākā līmeņa (gTLD) IDN, no kuriem 73 bija ķīniešu valodā. Lielākais IDN pieteicējs bija uzņēmums “Zodiac”, kurš izrādīja interesi par 15 ķīniešu domēniem, .com reģistrs “Verisign”, kurš pieteica 12 “.com” un “.net” tulkojumus vai atvasinājumus svešvalodās. Arābu un japāņu valodas ierindojās otrajā vietā pēc pieteikumu skaita.

Viens no pēdējiem jaunumiem starptautisko domēnu vidū ir uzsācis darbu 2019. gada 14. novembrī Grieķijā prezentētais paplašinājums .ευ.

Lai gan lielākais skaits augstākā līmeņa IDN reģistrāciju pieder Krievijas Federācijas .рф domēnam, pēdējā gada laikā visstraujāk augošākie ir .中国 (Ķīna) un .БЕЛ (Baltkrievija).

P.S: Intersantus faktus un infografikas par un ap starptautiskajiem domēna vārdiem varat apskatīt - https://idnworldreport.eu/