Kas ir domēna vārda tehniskie ieraksti?

Kas ir domēna vārda tehniskie ieraksti?

Domēna vārda tehniskie ieraksti (DNS ieraksti) ir pamatnosacījums domēna vārda darbībai. Katram ar domēna vārdu saistītam pakalpojumam - mājaslapai, e-pastam vai citam - ir nepieciešams savs atšķirīgs tehnisko ierakstu tips.


Reģistrēts domēna vārds bez precīzi norādītiem tehniskajiem ierakstiem nedarbosies!

Domēna vārda tehniskos ierakstus piešķir konkrētā pakalpojuma - mājaslapas, e-pasta vai citu mitināšanas pakalpojumu sniedzējs. Tos iespējams norādīt jau reģistrējot domēna vārdu vai arī, ja tehniskie ieraksti vēl nav zināmi, vēlāk - sev ērtākā laikā.

.LV domēna vārdiem lietotājs vai cita piesaistītā kontaktpersona tehniskos ierakstus var pievienot (arī mainīt, dzēst) NIC Klientu tiešsaistes sistēmā https://www.nic.lv/login vai rakstot uz dns@nic.lv.


.LV domēna vārdiem iespējams norādīt šādus tehnisko ierakstu tipus:

1. A un AAAA

Ierakstu tips visbiežāk tiek izmantots tehnisko ierakstu veidošanai, kas paredzēti mājaslapas uzturēšanai. Tajā tiek ievadīta IPv4 vai IPv6 adrese. Ja reģistrācijas laikā netiek norādīta eksistējoša adrese, domēna vārds tiek piesaistīts IP adresei 92.240.72.39.

un

2. CNAME

Ieraksta tips tiek izmantots, lai novirzītu Jūsu domēna vārdu uz citu domēna vārdu, nenorādot IP adresi. CNAME ieraksts tiek izmantots tikai apakšdomēniem, piemēram, www…, blog…. NIC Klientu tiešsaistes sistēmā:

  • Alias laukā norāda reģistrēto .LV domēna vārda apakšdomēnu;
  • Hostname laukā norāda domēna vārdu, uz kuru Jūsu apakšdomēnu novirzīt.

3. MX

Ieraksts norāda, uz kādiem serveriem ir izvietots Jūsu e-pasta uzturēšanas pakalpojums. Ja e-pasta pakalpojuma sniedzējam ir vairāki serveri, tad šeit ir jāievada visu e-pasta serveru informācija.

IP adresi MX tipa ierakstam nepieciešams norādīt tikai gadījumos, ja pasta servera nosaukums sakrīt ar Jūsu domēna vārdu.

4. TXT

Ierakstu tips ļauj domēna vārdam pievienot piezīmes, piemēram, par pasta drošību vai citas norādes (SRV, DKIM). Šo ierakstu izmanto arī domēna vārda lietotāja autentifikācijai.

5. NS

Ieraksta tips norāda servera nosaukumu (Nameserver), kurā atrodas Jūsu domēna vārda tehniskie ieraksti. Šo ierakstu nevar izveidot vienlaicīgi ar A, AAAA, CNAME, MX, TXT tipa ierakstiem.

IP adresi NS tipa ierakstam nepieciešams norādīt tikai gadījumos, ja servera nosaukums sakrīt ar Jūsu domēna vārdu.

6. DS

Ieraksta tips (DNSSEC) nodrošina datu autentifikāciju un ļauj pārliecināties, ka DNS atbildes saturs nav mainīts. Šis ieraksts darbojas kopā ar NS tipa ierakstiem.

  Visi šie ieraksti kopā sniedz informāciju par domēna vārda tehnisko konfigurāciju un palīdz nodrošināt pareizu darbību dažādiem interneta pakalpojumiem - e-pasta sūtīšanai, mājaslapu apmeklēšanai un datu pieprasīšanai.


.LV domēna vārda tehnisko ierakstu rediģēšana

Kas var rediģēt?

Jebkura konkrētajam .LV domēna vārdam piesaistītā persona – lietotājs, administratīvā vai tehniskā kontaktpersona - var veikt izmaiņas domēna vārda tehniskajos ierakstos.

Sūtot e-pasta pieprasījumu, kontaktpersona tiks lūgta apstiprināt veicamo izmaiņu nepieciešamību.

Kur var rediģēt?

Izmaiņas - pievienot, mainīt vai dzēst tehnisko informāciju - var veikt:

Katram DNS ierakstam ir arī “TTL” jeb dzīves ilguma norāde, kas nosaka, cik bieži DNS serveris atjauninās šo ierakstu, piemēram, .LV domēna vārdu gadījumā TTL ir “1800” jeb 30 minūtes.

Plašāk par to, kas ietekmē DNS ierakstos veikto izmaiņu spēkā stāšanās laiku, lasiet mūsu BLOG rakstā: https://www.nic.lv/lv/kas-ietekme-jaunu-dns-ierakstu-speka-stasanas-laiku.