Kas ietekmē jaunu DNS ierakstu spēkā stāšanās laiku?

Kas ietekmē jaunu DNS ierakstu spēkā stāšanās laiku?

Ikreiz, kad atjaunojat sava .LV domēna vārda tehniskos (DNS) ierakstus, pārējam internetam ir “jāpārņem” šīs izmaiņas. Ir vairāki faktori, kas ietekmē jauno DNS ierakstu izplatīšanās laiku:

Faktors Skaidrojums
DNS ierakstu atjaunošanās laiks domēnu reģistrā (vai pie Jūsu DNS zonas uzturētāja) .LV reģistrā (NIC) norādītie ieraksti tie atjaunoti ik pēc 10min.
DNS ieraksta TTL (Time-to-Live) .LV reģistrā norādītajiem DNS ierakstiem pēc noklusējuma tiek uzstādīts TTL - 30min. To var koriģēt, rakstot pieprasījumu uz dns@nic.lv. Ja uzturat paši sava domēna vārda zonu (NS), tad arī TTL norādat paši.
Interneta pakalpojuma sniedzējs (IPS) Ja TTL ir uzstādīts ļoti mazs, tad ir gadījumi, kad IPS koriģē un palielina TTL vērtību savā cache serverī, lai lieki nepārslogotu sistēmu.

Ja sava domēna vārda zonu (NS - name servers) uzturat pie kāda mitināšanas (hosting) pakalpojuma sniedzēja, tad tā A, MX, CNAME un pārējo NS norādāmo ierakstu maiņas ātrums ir atkarīgs no konkrētā mitināšanas pakalpojumu sniedzēja ierakstu atjaunošanās laika un uzstādītā TTL.

Kas ir TTL (Time-to-Live) un kādēļ tas ir svarīgs?

Katram DNS ierakstam ir TTL iestatījums. TTL ir laiks, cik ilgi serveri saglabā DNS ierakstu informāciju kešatmiņā. Piemēram, ja noteiktam ierakstam iestatāt TTL uz vienu stundu, serveri saglabā šī ieraksta informāciju lokāli stundu pirms atjauninātās informācijas izgūšanas no NS. TTL iestatījumi var paātrināt DNS ierakstu izplatīšanās ātrumu, bet jāņem vērā, ka tad palielinās arī vaicājumu skaitu uz Jūsu NS, kas var samazināt vietnes veiktspēju.

  PADOMS: Kā ātri nomainīt DNS ierakstu ar lielu TTL (>24h)?

  1.  Piefiksējiet, kāda ir maināmā ieraksta pašreizējā TTL vērtība (būs nepieciešams vēlāk).
  2.  Samaziniet šo TTL uz 5 min.
  3.  Uzgaidiet sākotnējā TTL (skat 1.soli) laiku.
  4.  Veiciet izmaiņas ierakstā.
  5.  Pagaidiet aptuveni stundu.
  6.  Mainiet ieraksta TTL atpakaļ uz sākotnējo laiku.
  7.  Apsveicu, DNS ierakts ir mainīts ar vismazāk iespējamo “downtime” laiku.

Kāda ir interneta pakalpojumu sniedzēja (IPS) loma?

Jūsu IPS saglabā DNS ierakstus kešatmiņā, glabājot datus lokāli, nevis izgūstot jaunus datus no zonas servera. Tas paātrina tīmekļa pārlūkošanu un samazina datplūsmu, bet var palēnināt jauno DNS ierakstu izplatīšanas laiku. Daži IPS, kā arī publiskie DNS risinātāji ignorē TTL iestatījumus un atjaunina savus kešatmiņā saglabātos ierakstus tikai reizi divās līdz trijās dienās, lai nenoslogotu sistēmu.

Kāda ir domēna reģistra loma?

Ja tiek mainīti DNS ieraksti, kuri norādīti domēna reģistrā, tad jāņem vērā ir laiks, cik ātri reģistrs atjauno norādīto informāciju saknes zonas failā.

Ja sava .LV domēna vārda DNS ierakstus maināt pa tiešo pie .LV reģistra (NIC), tad izmaiņas stājas spēkā 10 min laikā.

Tomēr šo augstāk minēto faktoru dēļ, kas nav NIC kontrolē, klientiem tiek parasti minēts laiks “pāris stundas”, lai DNS izmaiņas pilnībā izplatītos internetā.

 Ja ir pagājušas 2 stundas un veiktās DNS izmaiņas nav manāmas, iespējams, ir cits problēmas cēlonis, piemēram, nepareizi DNS iestatījumi vai arī Jūsu datora kešatmiņa. Jūsu datora lokālās DNS kešatmiņas iztīrīšana var paātrināt šo procesu.