Emoji domēna vārdi

Emoji domēna vārdi

Nereti mēdz teikt: ”Viens attēls ir vairāk nekā tūkstoš vārdu vērts” un ne velti. Mūsdienās emoji - šīs “muļķīgās” sejas un nenoteiktie simboli, ir kļuvuši par pusaudžu jauno saziņas “valodu”. Jau kādu laiku tie ir ielauzušies arī domēna vārdu industrijā, un daži tos uzskata par nākamo “modes kliedzienu”. Bet vai viss ir zelts, kas tik spoži spīd, un cik dzīvotspējīga būs šī jaunā tendence?

Kas pie 👿 ir emoji?

EMOJI ir neliels attēls, ko izmanto saziņai digitālajā vidē – galvenokārt, īsziņās un sociālajos mēdijos. EMOJI iedalās vairākās kategorijās:

  • smaidiņi un cilvēki;
  • aktivitātes;
  • simboli;
  • dzīvnieki un daba;
  • ceļojumi un vietas;
  • karogi;
  • pārtika un dzērieni;
  • kopīgi objekti.

Pats vārds “emoji” ir cēlies no japāņu vārdiem: e (℘, “attēls” – izrunā [eh]) un moji (文字, “rakstzīme”).

Iespējams, esat dzirdējuši, ka emoji tiek dēvēti arī par piktogrammām, kas patiesībā arī ir precīzāks japāņu vārda “emoji” tulkojums. Tieši Japānas mobilie tālruņi bija pirmie, kuri atbalstīja emoji izmantošanu. Pirmais 176 emoji rakstzīmju komplekts tika izdots 1999. gadā, izveidots ar 12 x 12 pikseļu režģi vienkāršiem teksta tālruņu displejiem, to izstrādāja Shigetaka Kurita.


Piktogrammas, piemēram, balta saule ar melniem stariem ☼, bija daži no pirmajiem rakstveida elementiem, kuri tika atrasti pirms tūkstošiem gadu. Vēlāk tapa logogrammas, kas ir simboli vārdiem, piemēram, $ – nauda. Tad ideogrammas, kurās ietvertas idejas kā sarkans krusts medicīniskai palīdzībai.

Kad parādījās emoji, to popularitāte strauji auga. Ap 2000-šo gadu uzņēmums Google sāka apzināties tā nozīmi un uzsāka darbu pie emoji rakstzīmju “tulkošanas” uz Unicode. 2007.gadā Google kopā ar Apple iesniedza emoji standartizācijas priekšlikumu Unicode konsorcijam – ASV bezpeļņas organizācija, kurai tika uzticēta emoji definēšana un izteikšana Unikodā. Priekšlikums tika pieņemts, un vairākplatformu emoji standartizācija bija dzimusi.

2007.gadā emoji popularitāte sāka strauji pieaugt – Apple to iekļāva iPhone un šim paraugam ātri sekoja arī Android un Microsoft telefoni.

Arī šodien, ņemot vērā pasaules mainīgās tendences, tiek aktīvi uzlabots un papildināts plašais emoji klāsts un tas apkopots jaunās emoji versijās. Vai tiešām kāds 2001. gadā būtu vēlējies izmantot smaidošu fekāliju emoji? Visdrīzāk kā nē. Savukārt, šodien šis emoji ir kritiski nozīmīgs veids, kā sazināties un nodot savas izjūtas un domas. Visu apstiprināto emoji saraksts pieejams šeit.


Pirmie emoji domēna vārdi

Pieaugot emoji popularitātei, daži kaislīgi interneta lietotāji sāka interesēties par iespējām emoji rakstzīmes iekļaut domēna vārdā.

2001.gada 19. aprīlī tika reģistrēti pirmie 4 emoji domēna vārdi: ♨️.com (xn–j6h.com), ♨️.net (xn–j6h.net), ☮️.com (xn–v4h.com), un ♌️.com (xn–q5h.com).

Jautāsiet: “Kādēļ blakus skaistajam emoji domēna vārdam ir pierakstīta nesakarīga burtu virkne?”

Katru emoji pārstāv kāda universāla Unicode rakstzīmju virkne, tādēļ emoji domēna vārdi, tāpat kā starptautiskie domēna vārdi (IDN), DNS sistēmā, izmantojot punycode algoritmu, no unicode virknes tiek pārveidoti par ASCII virkni. DNS reģistrā faktiski tiek reģistrēts domēna vārds, kas izskatās kā šķietami nesakarīga simbolu virkne. Pārveidoto vārdu dēvē par ACE (ASCII Compatible Encoding) domēna vārdu un to var atpazīt pēc prefiksa “xn–”. Detalizētāka informācija par IDN pieejama šeit.

Ievadot pārlūkā 🦄.ws šī domēna vārda emociju daļu pārveido uz tā IDN (šajā gadījumā xn–3s9h.ws), uzmeklē tā DNS ierakstus un ielādē attiecīgo tīmekļa vietni.

Kāpēc pārlūkprogrammas adreses joslā redzu xn–3s9h.ws nevis 🦄.ws?

Katrs pārlūkprogrammas izstrādātājs - Google (Chrome), Apple (Safari) utt. pieņem savu lēmumu: rādīt vai nerādīt emoji rakstzīmes. Safari (gan Mac, gan iPhone) attēlo emoji domēna vārdus, pārējās pārlūkprogrammas attēlo tikai IDN (xn–3s9h.ws). Daudzi labi pazīstami zīmoli izvēlas radoši izcelt savas mārketinga kampaņas, izmantojot emoji domēna vārdus:

Piemēram pēc Coca-Cola domām .WS patiesībā apzīmē – We Smile (mēs smaidam), tādēļ 2015. gada sākumā Coca-Cola izstrādāja jautru reklāmas kampaņu vērstu uz pusaudžiem, kuri ikdienā izmanto emoji.


Šobrīd emoji domēna vārdus var reģistrēt tikai valsts koda domēnos, kuri to pieļauj, piemēram, .WS (Rietumu Samoa), .FM (Mikronezijas Federatīvās Valstis), .CF (Centrāl Āfrikas republika), .GA (Gabona), .GQ(Ekvatoriālā gvineja), .ML (Mali), .TK (Tokelau), .ST (Sao Tome) un dažos citos, Latvijas valsts koda domēnā emoji rakstzīmes reģistrēt nevar.

Taču jābūt veikliem. 2017. gada 8. martā bez iepriekšēja paziņojuma vietnē website.ws tika atļauta emoji 5.0 versijas domēna vārdu reģistrēšana. Visi domēna vārdi tika piereģistrēti jau stundas laikā. Līdzīgi 2018. gada 1. martā tika atklāta emoji 11.versijas domēnu reģistrēšana, arī tad visi domēna vārdi bija reģistrēti vien nepilnas stundas laikā.

Taču nevajag skumt! Lai arī visi viena emoji rakstzīmju domēna vārdi jau ir reģistrēti, joprojām reģistrācijai ir pieejami vairāku emoji rakstzīmju domēna vārdi, vai arī emoji miksēti ar burtiem, cipariem, kā piemēram i❤.ws.


Kā tikt pie sava emoji domēna vārda?

Plāns A:

  • Apmeklē getemoji.com vai iemoji.com.
  • Izvēlies savu iecienītāko emoji kombināciju un pievieno tam .ws vai kādu citu paplašinājumu (piemēram, 💩.ws), nokopē un ielīmē to vietnē punycoder.com, lai iegūtu tā IDN.
  • Apskati savā vēlamā domēna vārda Whois informāciju whois.domaintools.com/{Your IDN}.
  • Ja domēna vārds ir reģistrēts, jūs redzēsiet tā whois datus, savukārt, ja domēna vārds būs brīvi pieejams, to piedāvās reģistrēt.

Plāns B:

Vienkārši apmeklē vietni ❤❤❤.ws pārbaudīt vēlamā emoji domēna vārda pieejamību un nekavējoties to reģistrēt, izmantojot GoDaddy.

2017.gadā ICANN Drošības un stabilitātes padomdevēja komiteja SSAC (Security and Stability Advisory Committee) publicēja ziņojumu, kurā skaidro, kādēļ neatbalsta emoji domēna vārdu reģistrēšanu un brīdina par iespējamām to izmantošanas sekām.


Drošības speciālisti neatbalsta emoji domēna vārdus

Īsajā ziņojumā ir norādīts, ka, saskaņā ar Starptautisko domēnu vārdu lietojumprogrammas (IDNA) standartu, emoji izmantošana domēna vārdos nav atļauta. Emoji domēna vārdi var būt grūti atšķirami, jo daudzi no tiem vizuāli izskatās ļoti līdzīgi, kā arī tie var tikt “salīmēti” kopā, izmantojot ZWJ koda punktu.Turklāt Unicode 8.0 sniedz iespēju, pievienojot modifikatoru, dažiem emoji izmainīt ādas toni. Tas savukārt padara domēna vārda atpazīšanu vēl mulsinošāku, it sevišķi cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Tā kā identificētos riskus nevar pienācīgi mazināt bez būtiskām Unicode vai IDNA (vai abu) izmaiņām SSAC publicētajā ziņojumā iesaka ICANN padomei noraidīt jebkuru TLD, kas ietver emoji, kā arī brīdina emoji domēna vārdu lietotājus, ka šādi domēna vārdi var darboties nekonsekventi vai netikt vispārēji pieņemti.

Tādēļ, neskatoties, cik vilinoša emoji domēna vārda reģistrēšana šķietas, NIC iesaka izvēlēties tradicionālos domēna vārdus un pret emoji domēna vārdu reģistrēšanu vai apmeklēšanu attiekties ļoti uzmanīgi.