Covid-19 glokalizē internetu

Covid-19 glokalizē internetu

Digitālā glokalizācija – “domā globāli, rīkojies lokāli” – pārņem Eiropu. Šobrīd vairāk cilvēku nekā jebkad agrāk tirgojas, rīko pasākumus, strādā un iepērkas attālināti. NIC apkopotie statistikas dati rāda, kā digitālajā vidē atspoguļojas šīs pārmaiņas.

  Glokalizācija ir vārdu "globalizācija" un "lokalizācija" apvienojums, kas raksturo starptautiska produkta vai pakalpojuma pielāgošanu vietējam tirgum. Šo terminu Hārvardas Biznesa apskatā 1980. gadā ieviesa sociologs R.Robertsons. Eiropā 2020. gadā Covid-19 ierobežojumu iespaidā mainījās uzņēmēju un lietotāju paražas, kuras ir glokalizējušas arī digitālo vidi.

Šis laiks ir uzvaras gājiens uzņēmējiem ar lokāli orientētu tīmekļa vietņu nosaukumiem. Par to liecina Eiropas augstākā līmeņa domēnu padomes CENTR un .LV reģistra uzturētāja NIC apkopotie statistikas dati par 2020. gadu. Interneta lietotāji kļūst uzmanīgāki un priekšroku dod pārbaudītām vērtībām, proti, vietējām - .LV tīmekļa vietnēm.

Eiropas valstīs, tajā skaitā arī Latvijā, pieaug vietējo tīmekļa vietņu apmeklējums (avots: Alexa). Piemēram, adrese ss.lv ir daudz pieprasītāka par ss.com, lai gan vietne ir tā pati. Iepērkoties vietējos interneta veikalos, lietotājiem ir drošības sajūta, jo problēmu gadījumā varēs sazināties ar pārdevēju vai vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā vai citā valsts institūcijā pēc palīdzības.

“Interneta lietotāji arvien biežāk izvēlas valsts domēnā reģistrētas tīmekļa vietnes, tāpēc uzņēmēji tam pielāgo savu darbības stratēģiju. Eiropas uzņēmēji, jo īpaši mazie un vidējie, cenšas veidot lokālu digitālo identitāti, pārejot no vispārējiem, piemēram, “.com”, uz valsts, piemēram, “.lv”, “.lt” vai “.ee”, tīmekļa vietņu nosaukumiem. Latvijā uzņēmēji ir savlaicīgi sākuši digitalizēt un pielāgot vietējam tirgum savus pakalpojumus. Īpaši strauji jaunie “.lv” domēna vārdi tika reģistrēti pērnā gada sākumā un beigās, kad Covid-19 ierobežojumi, bija visstingrākie. 2020. gadā tika reģistrēti teju 40 000 jauni “.lv” domēna vārdi, kas ir vairāk nekā iepriekšējos gados”,

norāda “.lv” reģistra NIC vadītāja K.Sataki

Kaut arī visi ceram, ka ar pandēmiju saistītie ierobežojumi šogad tiks atcelti, digitālās glokalizācijas aktualitāte nepazudīs arī šajā 2021. gadā. Tādēļ jāstiprina panākumi, kas gūti, aktīvāk izmantojot internetu visās dzīves jomās.