Vīruss izplatās arī digitāli

Vīruss izplatās arī digitāli

Kopš februāra interneta pasauli pāršalcis ar Covid-19 pandēmijas tēmu saistītu domēna vārdu reģistrāciju bums – reģistrēti nu jau vairāk nekā 68 000 šādu domēna vārdu.

Arī Latvijas nacionālais domēns .LV nav izņēmums: pēdējo nedēļu laikā reģistrēti vairāk nekā 30 .LV domēna vārdu, kuri iekļauj terminus “covid”, “corona”, “viruss” u.tml.

Diemžēl nebūt ne visi reģistrētie domēna vārdi tiek izmantoti, lai sniegtu cilvēkiem šobrīd tik nepieciešamo informāciju un atbalstu. Ļaundari pastāvošo krīzes situāciju nekautrējas izmantot savā labā. Situācijas nenoteiktība, vajadzība pēc jaunumiem, norādījumiem un attālinātiem pakalpojumiem – tā viņiem ir iespēja veikt uzbrukumus un pikšķerēšanas kampaņas. Statistika gan uzrāda, ka pārsvarā ļaunprātīgi izmantoti tiek .COM domēna vārdi, jo tā ļaundari var sasniegt plašāku auditoriju.

Vairāk nekā 1000 IT drošības ekspertu un domēnu reģistru uzturētāji un reģistratūras ir apvienojušies grupā “COVID-19 Cyber Threat Coalition”, lai kopīgi censtos apkarot ar Covid-19 saistīto domēna vārdu ļaunprātīgu izmantošanu. Kopš sadarbības grupas izveidošanas tā ir nepārtraukti augusi, ļaujot tehnoloģiju speciālistiem apmainīties ar informāciju par aizdomīgajām tīmekļa vietnēm.

Arī NIC aktīvi līdzdarbojas šajā grupā un kopā ar CERT.LV speciālistiem seko notiekošajam pasaulē un Latvijā. Aicinām sekot NIC un CERT.LV aktualitātēm sociālajos tīklos un mājas lapā. Šobrīd, kad darbs pārsvarā norit attālināti, drošība kibertelpā ir īpaši svarīga.

“Speciālisti norāda, ka tik liela aktivitāte ar aktuāliem notikumiem saistītu domēna vārdu ļaunprātīgā izmantošanā nekad iepriekš nav pieredzēta” pēc sarunas ar Interneta vārdu un numuru piešķires korporācijas (ICANN) drošības un stabilitātes ekspertiem uzsver NIC vadītāja K.Sataki.

Aicinām ikvienu izvērtēt internetā atrodamās informācijas ticamību, pievēršot īpašu uzmanību informācijas avotam. Latvijā uzticamu informāciju par Covid-19 atradīsiet tīmekļa vietnēs: www.spkc.gov.lv un covid-19.gov.lv.