Vēl viens drūms pareģojums par jaunajiem domēniem

Interneta drošības kompānijas IID (Internet Identity) prezidents un tehnoloģiskais vadītājs R.Rasmusens, kurš ir arī ICANN Drošības un stabilitātes padomdevēju komitejas loceklis un Antipikšķerēšanas darba grupas loceklis, savas firmas vārdā ir nācis klajā ar paziņojumu presei, kurā apgalvo, ka daudzi jaunie vispārējie augstākā līmeņa domēni (TLD) ap 2017. gadu sabruks – to uzturētāji bankrotēs, atteiksies šos domēnus uzturēt vai arī, vēl sliktāk, pāries “melnajā” interneta segmentā. Tas tāpēc, ka kopumā jaunajos TLD reģistrācija notiek apmēram 6 reizes lēnāk nekā bija cerēts.

Šāda notikumu attīstība patiešām ir ļoti nevēlama. Tas nozīmētu, ka tām tiem, kas tomēr ir reģistrējuši savus domēna vārdus šajos TLD un jau izveidojuši mājas lapas, būtu gandrīz viss jāsāk no jauna – jāsagādā jauns domēna vārds citā TLD un jāveic šo lapu virzīšana tirgū.

IID gan zina, ka šī apdraudējuma dēļ ICANN ir izveidojusi EBERO programmu, kas finansiāli atbalstītu krītošos augstākā līmeņa domēnus vēl trīs gadu garumā, bet šaubās, ka tā varētu visus glābt, ja tādu būtu daudz. Jauno TLD entuziasti šo drūmo pareģojumu apstrīd. Jāatzīst gan, ka daži jau izveidotie jaunie TLD ir mainījuši savus īpašniekus. Piemēram, .hiv, kurš tika izveidots kā nekomerciāls ar labdarības mērķiem, tiešām iznīka – gadā laikā tajā tika reģistrēti tikai 480 domēna vārdi, lai tūlīt nopirktu līdz šim nekādu peļņu nenesušo domēnu.