Teju 30% .lv domēna vārdu aizsargāti ar 2FA

Teju 30% .lv domēna vārdu aizsargāti ar 2FA

Eiropas Kiberdrošības mēneša ietvaros “.lv” reģistra uzturētājs NIC izpētīja, cik no “.lv” domēna vārdu lietotājiem NIC tiešsaistes sistēmā izmanto divfaktoru autentifikāciju, un dati ir satraucoši – mazāk nekā 30% lietotāju ir aktivizējuši šo sava domēna vārda aizsardzību.

“NIC tiešsaistes sistēmā “.lv” domēna vārdu lietotāji var mainīt gan savus, gan domēna vārda datus, piemēram, tīmekļa vietnes IP adresi vai e-pasta serveri. Paroles, lai arī cik sarežģītas tās būtu, var uzminēt vai iegūt, izmantojot, piemēram, pikšķerēšanas e-pastus. Tāpēc paļauties tikai uz paroli nav droši. Lietotājiem savus tiešsaistes kontus, tajā skaitā arī NIC tiešsaistes sistēmas, vajadzētu aizsargāt ar papildu autentifikācijas metodi,” uzsver NIC vadītāja K.Sataki.

Divfaktoru autentifikācija lietotāja identitātes pārbaudei izmanto nevis vienu, bet divas dažādas autentifikācijas metodes - vispirms lietotājvārdu un paroli un papildus tam kaut ko unikālu - telefona vai koda kalkulatora ģenerētu kodu, pirkstu nospiedumu vai ko citu, kas ir pieejams tikai lietotājam. Izmantojot divfaktoru autentifikāciju, tiek nodrošināta daudz efektīvāka aizsardzība pret nesankcionētu piekļuvi tiešsaistes kontiem. Pat ja ļaundaris iegūst lietotāja paroli, tas nevar piekļūt lietotāja tiešsaistes kontam, nezinot otro autentifikācijas faktoru.

NIC tiešsaistes sistēmai izvēlētais divfaktoru autentifikācijas risinājums ir pieejams mobilajām, valkājamām ierīcēm, kā arī galddatoru platformām un strādā bez interneta savienojuma, padarot lietotāju autentifikāciju iespējamu gandrīz visur! Autentifikācijas kods tiek ģenerēts un attēlots tikai uz ierīces, kurā ir uzstādīta lietotne, turklāt tas ir derīgs ļoti īsu brīdi – mazāk nekā minūti. Tas nodrošina papildu drošību, jo hakeriem ir gandrīz neiespējami to pārtvert.

Kā pieslēgt un izmantot divfaktoru autentifikāciju NIC tiešsaistes sistēmai?

  1. Lietotnes uzstādīšana - Uzstādiet datorā vai viedtālrunī bezmaksas autentifikācijas lietotni, piemēram, FreeOTP vai Google Authenticator.
  2. Konta pievienošana - Izmantojot lietotni, noskenējiet QR kodu, kas atrodas NIC tiešsaistes sistēmas sadaļas “Mani uzstādījumi” apakšsadaļā “Pārvaldīt divfaktoru autentifikāciju”. Ja QR kodu neredzat, varat pievienošanu veikt arī manuāli, lietotnē ievadot savus datus.
  3. Divfaktoru autentifikācijas aktivizēšana - Pēc konta pievienošanas, lietotne ģenerēs unikālu ciparu kodu. Ievadiet to NIC tiešsaistes sistēmas sadaļas “Pārvaldīt divfaktoru autentifikāciju” laukā “KODS” un nospiediet pogu “Aktivizēt divfaktoru autentifikāciju”.
  4. Divfaktoru autentifikācijas izmantošana - Turpmāk, lai pieslēgtos NIC tiešsaistes sistēmai, ievadiet ne tikai savu lietotāja vārdu un paroli, bet arī lietotnes ģenerētu ciparu kodu. Katru pieslēgšanās reizi tiek ģenerēts cits kods, kas ir derīgs tikai īsu laika brīdi!

Vairāk par NIC tiešsaistes sistēmas divfaktoru autentifikācijas aktivizēšanu vai atslēgšanu, ja slepenā atslēga nav saglabāta vai ierīce ir bojāta vai pazaudēta, lasiet šeit.

Divfaktoru autentifikācija var šķist sarežģīta, bet, to izmantojot, tiešsaistes konti būs efektīvāk pasargāti.

Aicinām ikvienu sevi pasargāt, visur, kur vien tas ir iespējams, tai skaitā NIC tiešsaistes sistēmā, izmantojot vairāku faktoru autentifikāciju.