Skaitļi un fakti par .LV

Skaitļi un fakti par .LV

.lv ir gluži tāds pats nacionalitātes simbols, kā valsts himna vai karogs pie mājas, tādēļ ir vērts to iepazīt arī mazliet tuvāk.

Domēna vārdu skaits

2020.gads ir izcēlies ar domēna vārdu reģistrācijas skaita pieaugumu. Gads ir tikai pusē, bet piereģistrēti nu jau vairāk nekā 18235 jauni .lv domēna vārdi.

“Šo pieaugumu saistām ar faktu, ka COVID ierobežojumu dēļ atsevišķi uzņēmumi bija spiesti pārorientēties uz darbu attālinātā režīmā, digitalizējot savus pakalpojumus, kā arī globālo biznesu tendenci lokalizēties, tādā veidā kļūstot tuvākiem vietējam patērētājam.“ stāsta NIC pārstāve un Eiropas augstākā līmeņa domēna vārdu padomes (CENTR) Mārketinga darba grupas vadītāja vietniece Dana Ludviga

Lielāko daļu no .lv domēna vārdiem - 104382 ir reģistrējuši Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji, taču ievērojamu daļu - 20%, t.i. 26095 .lv domēna vārdu, reģistrējuši ārzemnieki. Piedāvājam ieskatu TOP 10 valstīs (izņemot Latviju), kuras ir iecienījušas un aktīvi reģistrē .lv domēna vārdus:

Latvijā digitāli visaktīvākie .lv domēna vārdu reģistrētāji, protams, ir Rīdzinieki. Ņemot vērā Rīgas iedzīvotāju un reģistrēto uzņēmumu skaitu tas nav liels pārsteigums, taču interesanti ir apskatīt arī pārējo novadu un reģionu aktivitāti. Piedāvājam ieskatu TOP 20 pilsētās un novados (izņemot Rīgu) ar vislielāko .lv domēna vārdu skaitu.

Starptautiskie domēna vārdi

Starptautisks domēna vārds ir domēna vārds, kurā izmantota vismaz viena ne latīņu alfabēta, piemēram, arābu, ķīniešu, kirilicas, ivrita, rakstzīme vai arī latīņu alfabēta burts ar diakritisku zīmi vai ligatūru, kā piemēram, latviešu vai franču valodās.

Kopš 2004. gada 1. marta .lv domēnā ir iespēja reģistrēt domēna vārdus latviešu valodā, t.i. izmantojot burtus ar diakritiskajām zīmēm (ā, ē, ī, ū, ō, ķ, ļ, ņ, ŗ, ģ, š, č, ž ). Noder atcerēties, ka latviskie domēna vārdi maksā arī lētāk: 8.47EUR, ieskaitot PVN!

Kopā no visiem pasaulē reģistrētajiem domēnā vārdiem 2,5% (9 miljoni) ir tieši starptautiskie domēna vārdi. Latvisko domēna vārdu skaits nav liels, taču pieprasījums ir stabili augošs (vidēji 7% gadā). Uz šo mirkli (2020. gada jūniju) .lv domēnā ir reģistrēti teju 1320 latviskie domēna vārdi.

“Starptautiskie domēna vārdi veicina un palīdz stiprināt valodu un kultūras daudzveidību kibertelpā. Domēnu “internacionalizācija” ļauj internetam kļūt patiesi globālam un pieejamam dažādu valodu vai alfabētu lietotājiem.” uzsver D.Ludviga

Domēna vārdu reģistrētāji jeb lietotāji

.lv domēna vārdu var reģistrēt gan juridiskas, gan fiziskas personas, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu. Domēna vārdu reģistrētāju skaits pēdējo 12 mēnešu laikā ir pieaudzis par gandrīz 5%.

.lv domēna vārdus reģistrē visā pasaulē, kopā 18317 .lv domēna vārdu lietotāju ir ārzemnieki vai ārzemju uzņēmumi. Sniedzam ieskatu .lv domēna vārdu lietotāju atrašanās vietai pasaulē:

.LV Reģistratūras

Kopš 2009. gada decembra .lv domēna vārdus var reģistrēt ne tikai pa tiešo www.nic.lv, bet arī izmantojot mūsu sadarbības partneru .lv reģistratūru pakalpojumus.

.lv reģistratūra ir domēna vārdu reģistra uzturētāja (NIC) oficiālais sadarbības partneris, kurš papildus citiem pakalpojumiem, kā piemēram, mājaslapu izstrāde, uzturēšana, digitālais mārketings, serveru izvietošana u.t.t., nodrošina arī domēna vārdu reģistrācijas starpniekpakalpojumus, reģistrējot domēna vārdus kā pilnvarotā persona savu klientu vārdā. Ar oficiālo .lv reģistratūru sarakstu varat iepazīties šeit.

TOP 10 lielākās .lv reģistratūras, kuru starpā ir arī četri Latvijas uzņēmumi, pārvalda 52% no kopējo reģistratūru pārvaldībā esošo domēna vārdu skaita.

Ar .lv reģistratūrām sniegtajiem pakalpojumiem un bonusies varat iepazīties šeit.