Pievērs uzmanību domēna vārdu rakstībai

Pievērs uzmanību domēna vārdu rakstībai

Viegli iegaumējami mājaslapu nosaukumi jeb domēna vārdi ir daļa no veiksmes atslēgas iestādes, uzņēmuma vai projekta dzīvotspējai digitālajā vidē. Tomēr par to interese pieaug arī kibernoziedzniekiem! Viena no izplatītākajām kibernoziedznieku un biznesa konkurentu metodēm, ir piereģistrēt līdzīgus nosaukumus un tos izmantot krāpnieciskos vai klientūras pārvirzīšanas nolūkos. 2021. gada pavasarī ļaundari kurjerdienesta dpd.lv vietā izmantoja vairākas viltus adreses, kā lvdpd.shop, lvdpdsafe.xyz, kurām nebija nekāda saistība ar uzņēmumu DPD Latvija.

NIC.LV un CERT.LV aicina interneta lietotājus būt uzmanīgiem un pārbaudīt pārlūkā ievadīto un e-pastā saņemto saites nosaukumu!

Pirms spiežat uz saņemtas saites, izlasiet rūpīgi ne tikai pašu saiti, bet arī tās vietrādi (to manīsiet, kad novietosiet kursoru virs saites). Pievērsiet uzmanību:

  • līdzīgiem simboliem;
  • rakstzīmju atkārtojumiem;
  • burtu maiņai vietām;
  • liekām vai iztrūkstošām domuzīmēm un cipariem;
  • ne tikai pašam nosaukumam, bet arī paplašinājumam (.lv, .com, .om), proti, burtiem aiz nosaukuma, piemēram, facebook.com, facebookc.om, face.book;
  • vai domēna vārds neizliekas par www, kā, piemēram, wwwfacebook.com.

Biežāk izmantotie krāpnieku triki ir apkopoti mūsu bloga rakstā Typo” jeb taustiņkļūdu domēna vārdi” - https://www.nic.lv/lv/typo-jeb-taustinkludu-domena-vardi

Lai izvairītos no šādām krāpnieku viltībām un aizsargātu savu digitālo identitāti, iestādes var reģistrēt dažādas līdzīgas mājaslapu nosaukumu variācijas: vienskaitlī vai daudzskaitlī (siksna.lv un siksnas.lv), ar un bez domuzīmēm (esidross.lv un esi-dross.lv) ar cipariem skaitliskā un vārdiskā formā (gleznodivi.lv un glezno2.lv), izmantojot vārdus ar un bez mīkstinājumiem un garumzīmēm, piemēram, esidross.lv un esidrošs.lv.

Tas pilnībā nepasargā no krāpnieku vēlmes izmantot domēna vārdus ļaunprātīgos nolūkos, tomēr būtiski ierobežo to iespējas. Latvijas .lv domēnā reģistrētie lietotāji un to kontakti tiek rūpīgi pārbaudīti. Pārkāpumu konstatēšanas gadījumā kompetentās iestādes var ātri rīkoties un to novērst.

Lai pārliecinātos, ka e-pasta adrese tiešām pieder konkrētajai iestādei vai uzņēmumam, aicinām pārbaudīt to iestādes mājaslapā vai uzņēmumu reģistra katalogā (piemēram, Lursoft). Ja tur nav iekļauta šāda informācija, tad WHOIS varat pārliecināties, kam reģistrēts .lv domēna vārds (par visiem domēna vārdiem – https://who.is).

Aicinām iedzīvotājus būt uzmanīgiem un, saskaroties ar krāpniecības vai pikšķerēšanas mēģinājumu, nekavējoties vērsties Latvijas Valsts policijā un CERT.LV.