PIESLĒDZ 2FA

PIESLĒDZ 2FA

Parole ir mūsu resursu drošības atslēga. Šai nelielajai simbolu virknei mūsdienās ir milzu nozīme. Tā sargā mūsu un mūsu uzņēmuma datus, naudu un citu sensitīvu informāciju. Tā sargā arī NIC klientu un viņu .lv domēna vārdu datus NIC klientu tiešsaistes sistēmā.

Diemžēl katru dienu kibernoziedznieku rokās visā pasaulē nonāk simtiem tūkstošu paroļu. Kompromitētas paroles ir viens no galvenajiem uzlauztu lietotāju kontu iemesliem. Pakļaujot riskam savu paroli, jūs pakļaujat riskam arī visus savus un jūsu uzņēmuma datus. Tādēļ arvien vairāk uzņēmumu, tajā skaitā arī NIC, kuri rūpējas par savu klientu datu drošību, ir ieviesuši un aicina izmantot divfaktoru autentifikāciju (2FA).

Kas ir divfaktoru autentifikācija?

Divfaktoru autentifikācija identitātes pierādīšanai izmanto nevis vienu, bet divas dažādas autentifikācijas metodes un ir daudz drošāka par tikai paroles lietošanu. Ja izmantojat 2FA un ļaundaris tomēr iegūst vienu no Jūsu autentifikācijas elementiem, piemēram, paroli, viņš nevarēs piekļūt Jūsu tiešsaistes kontam. Jūsu dati būs drošībā, kamēr vien viņam nav arī jūsu otrā autentifikācijas metodei izmantotā ierīce - kodu kalkulātors, telefons un citus.

Lai vērstu sabiedrības uzmanību būt drošākiem kibervidē, CERT.LV (Informācijas tenoloģiju drošības incident novēršanas institūcija) ir aizsācis informatīvi izglītojošu kampaņu “Kiberdrošība darbavietā”, skaidrojot, kā droši aizsargāt savus datus un resursus. Liela uzmanība šajā kampaņā ir vērsta arī mūsu raiksta varonim - PAROLEI, kurai par godu ir pat ieviests jaunvārds PAROLĪZE.

parolīze [par-o-lize] lietv. - Pavirša, neuzmanīga rīcība ar darba parolēm, e-pastu un internetu, kas noved pie darba vietas darbības paralizēšanas vai pat iznīcināšanas


CERT.LV un NIC aicina būt vērīgiem un neļaut sevi parolizēt:

  • izmanto paroļu frāzes, kuras citiem ir grūti uzminēt,
  • lieto atšķirīgu paroli katram kontam,
  • nekad neizpaud paroles citiem,
  • izmanto paroļu pārvaldnieku,
  • kur vien tas iespējams noteikti lieto divfaktoru autentifikāciju.

Mūsdienās tiek izmantoti vairāki 2FA veidi. NIC izvēlētais izmanto bezmaksas 2FA lietotnes ģenerētu, uz laiku balstītu, vienreizēju piekļuves kodu. Šāds risinājums ir ērts, jo pieejams mobilajām, valkājamām ierīcēm, kā arī galddatoru platformām un pat strādā bez interneta savienojuma, padarot lietotāju autentifikāciju iespējamu gandrīz visur! Priekšrocība: piekļuves kods ir derīgs mazāk kā minūti un tiek ģenerēts un attēlots tikai ierīcē, kurā uzstādīta lietotne, tas novērš hakeriem iespēju to pārtvert.

Ja esat nolēmuši aktivizēt 2FA, tas nemaz nenozīmē, ka Jūs varat izmantot vāju paroli. Vienmēr veidojiet garas, unikālas un spēcīgas paroles katram kontam un pēc tam aktivizējiet 2FA, lai iegūtu vēl labāku drošību.

KĀ pieslēgt un izmantot NIC 2FA?

Plašāk par NIC 2FA pieslēgšanu un atslēgšanu varat lasīt NIC bloga rakstā “Divfaktoru autentifikācija”.

“Neļauj parolizēt savu darbavietu” ir tikai viens no CERT.LV informatīvi izglītojošās kampaņas “Kiberdrošība darbavietā” skaidrojošajiem video. Ar pārējiem kampaņas materiāliem varat iepazīties parolize.lv.