Pārskats par 2021. gadu

Pārskats par 2021. gadu

Būt vai nebūt pieejamam tiešsaistē? Ja kādreiz kādu māca šaubas par nepieciešamību digitalizēt savu uzņēmējdarbību, tad COVID tās ir izkliedējis, un atbilde uz šo nedaudz pārfrāzēto Šekspīra jautājumu ir skaidra: būt! Katra krīze ir kaut kā jauna sākums, par to liecina 40202 jauni reģistrēti .LV domēna vārdi 2021. gadā. Taču vai šī digitalizācijas kāre tik pat strauji turpināsies? Laiks rādīs.

Latvijas tirgu tiešsaistē strauji iekaro ne tikai vietējie, bet arī mūsu kaimiņvalstu uzņēmēji. Īpaši jāizceļ Lietuva, kura 2021. gadā kļuva par visaktīvāko ārvalsti, kas visaktivāk reģistrē .LV domēna vārdus, no “troņa” gāžot ilggadējo līderi Vāciju. Ievērojami (par 137%) ir pieaugusi arī Krievijas uzņēmumu vēlme uzrunāt Latvijas patērētājus ar mājaslapas nosaukumu .LV domēnā.

Pieaugot digitalizācijai, pieaug arī tiešsaistes uzbrukumu skaits. Taču arī interneta lietotāji kļūst uzmanīgāki un arvien vairāk uzticas pārbaudītām vērtībām - vietējām .LV mājaslapām.

.LV mājaslapu apmeklējums gada laikā ir audzis par 8%. 2021.gads bija uzvaras gājiens uzņēmējiem ar lokāli orientētu mājaslapu nosaukumiem, kā arī tiem, kuri katru tirgu uzrunāja mērķēti.

Par to liecina apmeklētāko vietņu dati (Alexa) – kopumā 40% no TOP 500 Latvijā apmeklētākajām mājaslapām (2021.gada oktobrī) ir vietējās .LV mājaslapas. Šī tendence izvēlēties vietējo nav unikāla tikai Latvijā, bet gan visā Eiropā.

Pagājušajā gadā bija novērojama jaunu mājaslapu veidotāju interese reģistrēt nevis vienu, bet vairākas nosaukuma versijas, piemēram, zīmola nosaukumu vienskaitlī, daudzskaitlī, ar un bez domu zīmes vai cipara, u.t.t, šādi pilnvērtīgāk aizsargājot savu zīmolu tiešsaistē.

2021.gadā dubultojies arī to .LV mājaslapu nosaukumu skaits, kas satur garuma un mīkstinājuma zīmes, piemēram, tūdaliņ.lv. Līdz ar to varam lepni teikt, ka internets kļūst arvien latviskāks!

Skaitļi un fakti par .LV domēnu 2021. gadā

“Arī domēna vārdu reģistrācijas dati liecina, ka COVID ir kļuvis par uzņēmējdarbības digitalizācijas paātrinātāju! Šajā laikā uzņēmuma digitālā identitāte un reputācija tiešsaistē kļūst arvien nozīmīgāka un vērtīgāka.

Diemžēl redzam, ka aktivizējas arī tie, kas izmanto neaizsargātus domēna vārdus sava labuma gūšanai, vai mēģina nopelnīt, izmantojot uzņēmēju aizmāršību vai nezināšanu. Tādēļ 2021.gadā īpašu uzmanību pievērsām sabiedrības izglītošanas un informēšanas aktivitātēm. Esam uzrunājuši gan uzņēmējus, gan pašvaldības, kā arī dažādas sabiedriskās organizācijas, lai skaidrotu pareizi izvēlēta, reģistrēta un aizsargāta domēna vārda nozīmi nepārtrauktas uzņēmējdarbības nodrošināšanā.

.LV reģistra uzturētāja NIC vadītāja Katrīna Sataki


Pieaug .lv domēna vārdu skaits

2021.gadā par 5,7% ir pieaudzis kopējais .LV domēna vārdu skaits. Visražīgākais bija tieši gada sākums 2021.gada februārī un maijā, kad uzņēmēji bija visaktīvākie jaunu domēna vārdu reģistrētāji. Taču, līdz ar siltāka laika iestāšanos un kārtējo ārkārtas situācijas pasludināšanu, uzņēmēju digitalizācijas kāre ievērojami noplaka.

2021.gadā tika reģistrēti 40 202 jauni .LV domēna vārdi, kas ir par 1 032 domēna vārdu pieteikumiem vairāk nekā 2020. gadā un teju par 10 000 domēna vārdiem vairāk nekā pirms pandēmijas (piemēram, 2018.gadā kopā tika reģistrēti 31 227 jauni .lv domēna vārdi).

No visiem .LV domēna vārdiem 6 744 ir bezmaksas. No tiem daļa reģistrēti valsts un pašvaldības iestādēm, savukārt otra daļa - Latvijā dzīvojošām fiziskām personām (vismaz 18 gadu vecas), kuras var reģistrēt vienu .id.lv domēna vārdu bez maksas.

KAIMIŅVALSTIS IEKARO LATVIJAS TIRGU

No visiem .LV domēna vārdiem teju 80% ir reģistrēti tieši Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Taču ievērojama daļa - 30 000 domēna vārdi - reģistrēti ārzemju uzņēmumiem un fiziskām personām.

Ilgus gadus aktīvākā ārvalsts bija Vācija, saglabājot stabilu, apmēram 3% pieaugumu katru gadu. Taču 2021. gads ieviesa izmaiņas, un šobrīd pirmo vietu ieņem mūsu kaimiņvalsts Lietuva, kuras reģistrēto domēna vārdu skaits gada laikā ir pieaudzis par 12%.

No visiem .LV domēna vārdiem 2,9% ir reģistrēti Lietuvas uzņēmējiem un iedzīvotājiem. Skaita pieauguma ziņā ir jāizceļ arī Krievijas Federācijas uzņēmēji un iedzīvotāji, kuru reģistrēto .LV domēna vārdu skaits 2021. gadā ir pieaudzis pat par 137%. Tomēr no kopējā .LV domēnu vārdu skaita tie veido vien 0,9%.

KO IZVĒLAS MŪSU LATVIJAS UZŅĒMĒJI?

No visām Baltijas valstīm Latvijas uzņēmēji un iedzīvotāji ir viskūtrākie jaunu interneta adrešu reģistrētāji. Kopā esam reģistrējuši vien 182 741 domēna vārdu. Tajā pat laikā Lietuvas iedzīvotāji un uzņēmēji ir reģistrējuši 330 072, bet Igaunijas - 263 476 domēna vārdus.

Izvēles iespējas mūsdienu uzņēmējam ir patiesi plašas. Jebkurš jaunas mājaslapas veidotājs var izvēlēties tās nosaukumu reģistrēt kādā no 1500 paplašinājumiem jeb augstākā līmeņa domēniem (sarakstu ar visiem pieejamiem paplašinājumiem var apskatīt - https://www.iana.org/domains/root/db.

Un te Latvijas uzņēmēji un iedzīvotāji, kaut arī kūtrākie, tomēr ir patriotiskākie un priekšroku dod .LV, zemāku prioritāti atvēlot .com, .eu un citiem.

INTERNETS KĻŪST LATVISKĀKS

Uzņēmēju strauji pieaugošo interesi par latviskajiem domēna vārdiem, 2021. gada nogalē piepelnīšanās nolūkos izmantoja arī vietējie “domēnu skvoteru”, kuri aktīvi reģistrēja un otrreizējā tirgū par dārgāku naudu pārdeva Latvijā zināmu domēna vārdu latviskās versijas.

Uzņēmēji, kuri sevi reklamēja ar latvisku mājaslapas nosaukumu (ar garuma un mīkstinājuma zīmēm), bet realitātē bija reģistrējuši tikai tā tradicionālo versiju, pirmie izjuta sekas. Atgādinām, ka jau kopš 2004. gada 1. marta mūsu valsts nacionālajā .LV domēnā arī ir iespēja reģistrēt arī vārdus latviešu valodā, t.i., izmantojot burtus ar diakritiskajām zīmēm (ā, ē, ī, ū, ō, ķ, ļ, ņ, ŗ, ģ, š, č, ž ) - jā, ar visām garuma un mīkstinājuma zīmēm, piemēram, tūdaliņ.lv!

Pasaulē pavisam ir reģistrēti 8.2 miljoni tā saukto starptautisko domēna vārdu, un latviskie no tiem ir 0,04%, kas, ņemot vērā latviešu skaitu pasaulē, nebūt nav maz. Līdz ar to varam lepni teikt, ka internets patiesi kļūst ar vien latviskāks! Šādi starptautiskie domēna vārdi veicina un palīdz stiprināt valodu un kultūras daudzveidību kibertelpā.

Statistikas dati uz 2021.gada 31.decembri rāda, ka kopumā ir reģistrēti 3 082 latviski mājaslapas nosaukumi, kas ir par 144% vairāk nekā pērnajā gadā.

Latviskie domēna vārdi nemaksā dārgi, tikai 8,47 EUR ieskaitot PVN, taču otrreizējā tirgus cenas svārstās no 500 EUR līdz pat 15000 EUR.

KAS REĢISTRĒ .LV DOMĒNA VĀRDUS?

.LV domēna vārdu var reģistrēt gan juridiskas, gan fiziskas personas, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu.

Domēna vārdu lietošanas tiesību turētāju (lietotāju) kopskaits 2021. gadā ir pieaudzis par 3%. Pieaudzis ir arī vidējais vienam lietotājam reģistrēto vārdu skaits 1,7. No visiem lietotājiem 75% ir no Latvijas, proti, ir Latvijā dzīvojošas personas vai reģistrēti uzņēmumi.

Joprojām attiecība starp juridiskām un fiziskām personām ir praktiski nemainīga teju 60% no visiem domēna vārdiem tiek reģistrēti juridiskām personām, savukārt 40% fiziskām. Tomēr jāpiebilt, ka fizisko personu skaita pieaugums 2021.gadā ir nedaudz lielāks (2,9%), nekā juridiskām (2,7%).

.LV Reģistratūras

.LV Reģistratūras ir mūsu sadarbības partneri, kuri papildus mājaslapu izstrādei, uzturēšanai, serveru izvietošanai vai digitālā mārketinga pakalpojumu sniegšanai, saviem klientiem nodrošina arī domēna vārdu reģistrāciju.

.LV reģistratūras savus pakalpojumus sniedz, ievērojot industrijas labo praksi un līgumā iekļauto kārtību. Tādēļ izvēloties reģistrēt savu domēna vārdu izmantojot .LV Reģistratūru, varat būt droši, ka Jūsu intereses un tiesības tiks aizsargātas. Ar oficiālo .LV Reģistratūru sarakstu varat iepazīties šeit.

TOP 10 lielākās .LV Reģistratūras:

  1. NANO
  2. SigmaNet
  3. CSC Corporate Domains
  4. Area IT
  5. Interneto Vizija UAB
  6. Zone Media
  7. Hosting Concepts
  8. Mozello
  9. EuroDNS
  10. Key-Systems

DNS drošības paplašinājums - DNSSEC

DNSSEC (Domain Name System Security Extension) ir domēna vārdu sistēmas drošības paplašinājums, kas nodrošina DNS datu autentifikāciju un ļauj pārliecināties, ka DNS atbildes saturs nav mainīts. Ar DNSSEC parakstīta domēna vārda lietotājs var būt pārliecināts, ka viņa mājaslapas apmeklētāji sasniegs viņa lapu un netiks novirzīti uz citu vietni. Vairāk par DNSSEC lasi šeit.

Pēc 2020.gadā straujā DNSSCEC parakstīto domēna vārdu pieauguma ir iestājusies stagnācija.

Lai gan lielu daļu DNSSEC parakstīto domēna vārdu uztur .LV Reģistratūras, tomēr teju 400 domēna vārdiem DNSSEC atbalstu nodrošina paši lietotāji. Uz šo mirkli DNSSEC atbalstu piedāvā 36 .LV Reģistratūras (sakārtotas pēc DNSSEC parakstīto domēna vārdu skaita): SigmaNet, Nano IT, Zone Media LLC, Area IT, NETIM, MEDIA PARTNERS, ITEMS,AB SOFTWARE, IT Līderis, VIAKOM, Hosting Concepts bv, DM Plus,Key-Systems GmbH, Standart AG, Scandinavian World, FIXCMS, Eurodns S.A, SERVISNET, Telia Latvija, Lapu Lapa, CSC Corporate Domains, VITC, RP Data, NAMESHIELD, Ports Group AB, INWX GmbH & Co. KG, Dynadot LLC, Nom-IQ Ltd, 1API, X8, Deutsche Telekom AG, Safenames Ltd, Soluciones Corporativas IP, S.L, LEMARIT GmbH, WEB SOLUTIONS A/.

Latvijas kompetento iestāžu lēmumi un pieprasījumi

LĒMUMI PAR DOMĒNA VĀRDA ATSLĒGŠANU

Latvijā ir vairākas iestādes, kas veicina uzticamas un drošas interneta vides uzturēšanu un kam Latvijas normatīvajos aktos ir noteiktas tiesības pieņemt lēmumus, kas attiecas uz intereneta resursu ierobežošanu, ja resursa saturs vai rīcība neatbilst normatīvo aktu prasībām:

Savukārt .LV domēnu reģistra uzturētājam (NIC) normatīvajos aktos ir noteikts pienākums, saņemot šo valsts kompetento iestāžu pieprasījumu, izpildīt to lēmumu, piemēram, uzlikt domēna vārdam aizliegumu mainīt lietotāju, atslēgt domēna vārda tehniskos ierakstus vai pat to dzēst.

2021.gadā tika saņemti 56 valsts kompetento iestāžu lēmumi par 56 .LV domēna vārdu atslēgšanu.

No tiem 5 gadījumos domēna vārda lietotājs pārkāpumu bija savlaicīgi novērsis un domēna vārda atslēgšana netika veikta, bet 6 gadījumos pārkāpums novērsts pēc domēna vārda atslēgšanas, kā rezultātā domēna vārda darbība tika atjaunota. 4 gadījumos atjaunota darbība 2020.gadā atslēgtiem domēna vārdiem, jo pārkāpumi novērsti 2021. gadā, un 4 gadījumos lēmumu nebija iespējams izpildīt tiesisko apstākļu izmaiņu dēļ.

(1) Likuma par nodokļiem un nodevām 34.prim panta (5), (6) un (6) 7.punkts (2) Likuma par nodokļiem un nodevām 34.prim 4 panta (1), (6) un (3); Negodīgas komercprakses aizlieguma likuma 19.p. (1), (2)

INFORMĀCIJAS PIEPRASĪJUMI

2021.gadā NIC saņēmis 78 pieprasījumus no dažādām valsts kompetentajām iestādēm, advokātiem un patentpilnvarotajiem par 106 domēna vārdiem.

Valsts kompetentajām iestādēm izsniegta informācija uz 52 pieprasījumiem par 77 domēna vārdiem. 3 gadījumos tika atteikta informācijas izsniegšana nepietiekama tiesiskā pamatojuma dēļ, savukārt 1 gadījumā informācija pieprasīta par trešā līmeņa domēna vārdu, par kuru NIC nav informācijas.

Advokātiem un patentpilnvarotajiem izsniegta informācija uz 5 pieprasījumiem par 5 domēna vārdiem. 12 gadījumos ir atteikta informācijas izsniegšana nepietiekama tiesiskā pamatojuma dēļ. Savukārt 5 pieprasījumi bija par pirmstiesas brīdinājumu nosūtīšanu domēna vārda lietotājam.

Maksātnespējas administratoru informācijas pieprasījumi

Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 27.pantu maksātnespējas administratoram (turpmāk – MNA) ir tiesības pieprasīt un saņemt no valsts un pašvaldību iestādēm, tajā skaitā arī no NIC, to rīcībā esošo juridiskas vai fiziskas personas maksātnespējas procesā nepieciešamo informāciju par parādnieku un tā pārstāvjiem.

2021.gadā saņemti kopumā 230 pieprasījumi (par 6,5% vairāk nekā pērn) sniegt informāciju, vai personai, kurai noteikts maksātnespējīgā statuss, ir vai kādreiz ir bijuši reģistrēti .LV domēna vārdi. No visiem saņemtajiem pieprasījumiem vien 21% personu ir vai kādreiz ir bijis .LV domēna vārds.

Taču ņemot vērā, ka pasaulē ir vairāk nekā 1500 dažādu augstākā līmeņa domēnu un .LV domēns ir tikai viens no tiem, kurā personas reģistrē domēna vārdus, iespējams, ka personai domēna vārds reģistrēts kādā citā augstākā līmeņa domēnā.