.LV Reģistratūru avīze 2020

.LV Reģistratūru avīze 2020

Iznācis īpaši NIC sadarbības partneriem veltītais “.LV Reģistratūru avīzes” 9.numurs. Ja arī Tevi interesē domēnu industrija, šajā numurā atklāsi daudz ko saistošu arī sev.

Šajā numurā lasiet:

INOVĀCIJU APREIBINĀTIE PIEMIRST PAR DROŠĪBU

.LV Reģistra (NIC) PR un mārketinga daļas vadītāja D.Ludviga stāsta, kā pēdējo 10 gadu laikā, veiktie tehnoloģiju sasniegumi ir mainījuši cilvēku mijiedarbību ar digitālo pasauli – mēs paļaujamies uz tehnoloģijām, dažreiz pieverot acis uz drošību.

“Vai spējat iedomāties, ka pirms 10 gadiem cilvēki pat nenojauta, kas ir “selfie stiks” (izgudrots 2014. gadā), neizmantoja Instagram (2010. gads), jaunieši tiešām savā starpā sarunājās, nevis sūtīja SnapChat (ieviests 2011. gadā) ziņas un iepazinās pasākumos, nevis tiešsaistē, izmantojot Tinder (2014. gads). Tagad 2020. gadā mēs paļaujamies un uzticamies šīm lietotnēm, piemirstot, ka, lai gan šie jauninājumi padara mūsu sadzīvi ērtāku, tie arī ievērojami palielina digitālā privātuma un uzbrukumu risku.”

BALTIC DOMAIN DAYS 2020

.LV, .EE un .LT domēnu reģistri aicina Jūs uz Baltijas valstu domēnu nozarei veltītu konferenci - Baltic Domain Days, kura šogad norisināsies tehnoloģiju un inovāciju festivāla LOGIN ietvaros Lietuvas izstāžu un konferenču centrā LITEXPO.

.LV Reģistratūrām tiks izsūtīti ielūgumi ar pasākuma bezmaksas reģistrācijas kodu. Detalizētāka informācija par pasākumu tiks publicēta www.nic.lv vai rakstot uz pr@nic.lv.

SVARĪGĀKAIS DOMĒNU VĀRDU PASAULĒ 2019. GADĀ

Šajā rakstā tiek aplūkoti daži svarīgi notikumi, ko domēnu vārdu pasaule intensīvi apsprieda 2019. gada laikā :

  • ICANN brīdinājums par notiekošajiem mēģinājumiem sagraut DNS;
  • WHOIS protokolu aizvieto RDAP;
  • Skandāls ap .ORG cenām un pārdošanu;
  • Strīdi ap jaunajiem augstākā līmeņa domēnu vārdiem: .MUSIC, .DESIGN, .INK, .WIKI, .AMAZON;
  • Jauns domēnu vārdu cenu rekords.

DNS ŠIFRĒŠANA AR DOH UN DOT

Kad bažas par datu uzraudzību un tā apšaubāmu izmantošanu tikai pieaug, DIGITĀLAIS PRIVĀTUMS kļūst arvien nozīmīgāks. Arī mēs NIC ejam laikam līdzi un kopš 2019. gada piedāvājam iespēju šifrēt DNS datu plūsmu (ar DoH vai DoT), izmantojot NIC DNS rekursīvo serveri. Abiem protokoliem pastāv nozīmīgas atšķirības, dažas no tām apskatām šajā rakstā.

Jautāsiet, vai DNS šifrēšana aizvieto DNSSEC? Atbilde ir nē! DoH un DoT nodrošina konfidencialitāti, savukārt DNS drošības paplašinājums DNSSEC - datu integritāti. DNSSEC nav veidots, lai aizsargātu no tīkla saziņas noklausīšanās vai vērošanas. Visiem šiem drošības protokoliem - DoH vai DoT un DNSSEC ir jāstrādā kopā! Secinājums ir viens: interneta lietotāji novērtē savu datu privātumu un arvien biežāk izvēlas DNS šifrēšanu. Taču mums būtu jāmēģina izvairīties no datu plūsmas nokļūšanas viena IPS rokās. Tādēļ mēs, NIC aicinām ikvienu IPS rīkoties atbildīgi un iespējot DNS plūsmas šifrēšanu savos DNS serveros, tā radot lielākas izvēles iespējas mūsdienu digitālā privātuma nomāktiem interneta lietotājiem.

NIC IZVĒRTĒ UN IZVĒLAS ŠĪ GADA SPILGTĀKO .LV REĢISTRATŪRU – SIA DATATEKS JEB SERVERIS.LV

Katrā .LV Reģistratūru avīzes numurā lasītājiem sniedzam ieskatu par kādu Latvijas .LV Reģistratūru. Tas ir veids, kā varam izcelt reģistratūras, ar kurām ir izveidojusies laba sadarbība, kuras ir aktīvākas vai straujāk augošās, un pateikt paldies par sadarbību, kuru mēs tik augstu novērtējam.

Skaitļi un fakti 2019

Paskatīsimies uz Latvijas nacionālo digitālo identitāti (.LV) no skaitļu puses. Noskaidro, kurš ir aizgājušā 2019. gada aktīvākais domēna vārdu reģistrācijas mēnesis, kādus domēnus latvieši ir iecienījuši reģistrēt un kādus apmeklēt.

.LV Reģistratūru avīzes iepriekšēji numuri pieejeami: šeit.
Ja Jums ir kādi ieteikumi tēmām, par kurām vēlētos lasīt nākamajā avīzes numurām, lūdzam rakstīt uz pr@nic.lv vai zvanīt 67085858.