Latvijā noritēja CENTR Ģenerālā asambleja

No 1.-2. martam Latvijā noritēja Eiropas augstākā līmeņa domēna vārdu padomes CENTR ģenerālā asambleja, kuras dalībnieki apsprieda globālus interneta drošības, privātuma un datu aizsardzības jautājumus, kā arī domēnu stabilitātes stiprināšanas risinājumus. Kopīgi tika meklēti jauni attīstības ceļi drošākai interneta lietošanai visā pasaulē.

CENTR (Council of European National Top level domain Registries) ir organizācija, kura apvieno Eiropas valstu augstākā līmeņa domēna vārdu reģistru uzturētājus (tādus kā “.lv”, “.ee”, “.uk”, “.be” u.c.). Tās uzdevums ir sekmēt pieredzes un informācijas apmaiņu starp biedriem. Taču, lai arī organizācija galvenokārt fokusējas uz Eiropu, tās biedri pārstāv arī citus reģionus, kā, piemēram, Irānu, Kanādu vai Japānu.

Asambleja pulcēja vairāk nekā 30 Eiropas nacionālo augstākā līmeņa domēnu reģistru vadītājus, kā arī pārstāvjus no interneta un globālās domēna vārdu politikas izstrādes un koordinēšanas jomas nozīmīgākajām organizācijām ICANN un ccNSO. Tādēļ aplūkotie jautājumi sanāksmē skāra ne tik daudz lokālā mērogā Latviju vai pat Eiropu, bet gan interneta sabiedrību kopumā.

Šīs asamblejas ietvaros dalībnieki tika iepazīstināti ar jaunumiem un paveikto RIPE NCC, ICANN, CSIRT, ccNSO un Europol, apsprieda jaunākos kiberapdraudējumus un sadarbību kiberdrošības jomā, kā arī pārvēlēja CENTR direktoru padomes locekļus.

Par kiberdrošības situāciju mūsu valstī un Eiropā stāstīja Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.LV vadība, savukārt par mūsu nacionālā domēna “.lv” drošību un attīstību “.lv” reģistra (NIC) vadītāja un ccNSO priekšsēdētāja Katrīna Sataki.

“Globālajā interneta pārvaldības vidē arvien biežāk izskan afrikāņu sakāmvārds: “Ja vēlaties iet ātri, ejiet vieni. Ja gribat tikt tālu, ejiet kopā.” Šāda veida sanāksmes ir veids, kā veicināt sadarbību Eiropas un starptautiskā līmenī, lai kopā sasniegtu vairāk. CENTR Ģenerālās asamblejas organizēšana ir mūsu (NIC) ieguldījums,” skaidro Katrīna Sataki.

Par paveikto CENTR GA video intervijā stāsta CENTR ģenerālais menedžeris Pīters Van Roste (Peter Van Roste):