Kā izvēlēties domēna vārdu?

Domēna vārda izvēle pirms gadiem 10 bija vienkāršs process, kas nesagādāja lietotājam liekas grūtības. Taču mūsdienās, ņemot vērā pieaugošo konkurenci par katru globālā tīmekļa lietotāju, tas vairs nav 5 minūšu jautājums. Pirms domēna vārda izvēles ir jāņem vērā virkne dažādu faktoru. Lai tajos neapjuktu, piedāvājam ieskatu veiksmīga domēna vārda izvēlē. Padomi pieejami arī ērts .pdf formātā “Kā izvēlēties domēna vārdu?”

IZVĒLIES ATBILSTOŠU DOMĒNA VĀRDA PAPLAŠINĀJUMU

Viens no svarīgākajiem lēmumiem ir izvēlēties savai mērķauditorijai atbilstošu augstākā līmeņa domēnu jeb ALD. Latvijas uzņēmumiem un zīmoliem mēs, protams, iesakām izvēlēties .lv. Svarīgi zināt, ka, izvēloties attiecīgās valsts ALD, Jūsu mājas lapas ar šo domēna vārdu šīs valsts interneta lietotājiem meklētājprogrammās rādīsies augstāk.

Lūk, daži pirmā līmeņa domēni:

  • .LV – Latvija;
  • .EU – Eiropas Savienība;
  • .LT – Lietuva;
  • .EE – Igaunija;
  • .COM – komersanti;
  • .EDU – izglītības iestādes;
  • .NET – tīkla projekti;
  • .GOV – valdības institūcijas;
  • .ORG – nekomerciālas organizācijas.

Kopējais domēna vārdu paplašinājumu saraksts aplūkojams infografikā. Plašāka informācija par jaunajiem vispārējiem augstākā līmeņa domēniem pieejama www.pardomenu.lv.

ESI ATMIŅĀ PALIEKOŠS, VIEGLI RAKSTĀMS UN SAPROTAMS

Domēna vārdam ir jābūt viegli izrunājamam un nepārprotamam, tā ievade lietotājiem nedrīkst sagādāt liekas grūtības. Protams, mūsdienās bieži vien lietotāji neapgrūtina sevi ar atcerēšanos, bet gan meklēšanas darbu labprātāk uztic meklētājiem. Tomēr gadās situācijas, kad jums sava mājas lapas adrese jānosauc pa tālruni, jāmin radio reklāmā vai kā savādāk jādara zināma jūsu esošajiem vai potenciālajiem klientiem. Jo īsāks, saprotamāks un atmiņā paliekošāks būs domēna vārds, jo ātrāk lietotāji to atradīs.

.LV domēna vārda iespējamais garums: min. 2 un max. 63 simboli.

IZVAIRIES NO DOMU ZĪMĒM UN CIPARIEM

Domu zīmes un cipari tiek bieži pārprasti, tie padara domēna vārdu grūtāk izrunājamu un saprotamu. Izdzirdot šādu domēna vārdu, nav īsti skaidrs, vai nosauktais skaitlis ir jāraksta ar burtiem vai cipariem, kā arī domu zīmes atrašanās vieta var tikt pārprasta vai vienkārši piemirsta.

Ja oficiālais uzņēmuma nosaukums vai preču zīme satur domu zīmi, ciparu vai sastāv no vairākiem vārdiem, labā prakse būtu reģistrēt vairākus domēna vārdus, ja tie ir pieejami.

ESI RADOŠS

Kur tik cilvēks savu fantāziju nevar likt lietā! Arī domēna vārdu gudrošanā, ja ir vēlme izveidot kaut ko pa īstam radošu un cilvēku vai uzņēmumu raksturojošu. Izvēloties nozari raksturojošus vārdus, kurus apvienojot vai miksējot, var nonākt pie patiešām lieliska domēna vārda. Piedāvājam dažus iedvesmojošus piemērus:

  • Apvieno (līdzīgi kā to ir veicis YouTube);
  • Izveido frāzi (Six Apart);
  • Samiksē, sajauc (Microsoft, Farecast);
  • Pielāgo, pārfrāzē kādu no izvēlētajiem vārdiem (Flickr, Zune);
  • Pievieno piedēkli vai priedēkli (Friendster);
  • Izgudro pavisam jaunu, bet skanīgu vārdu (Etsy, Odeo).

Plašāka informācija par domēna vārda izvēli ņemot talkā arī citus ALD pieejama www.pardomenu.lv.

PĀRVĒRT DOMĒNA VĀRDU MĀRKETINGA RĪKĀ

Domēna vārds var tikt veiksmīgi izmantots arī kā mārketinga rīks jūsu tīmekļa vietnes atrodamības uzlabošanai meklētāju rezultātos un ne tikai. Lai ievērojami uzlabotu uzņēmuma atrašanās vietu meklētāju sistēmās, iekļaujiet domēna vārdā ar jūsu nozari vai produktu saistītus un bieži meklētus atslēgas vārdus. Tas padarīs jūsu domēna vārdu vieglāk saprotamu ne tikai meklētājiem (piemēram, Google), bet arī pārējiem lapas apmeklētājiem.

Atrast un izvēlēties meklētākos Google atslēgas vārdus, saistītus ar jūsu darbības nozari vai produktu, palīdzēs “Google adwords keyword planner”. Šis rīks ne tikai piedāvās vairākus variantus, bet arī norādīs to meklēšanas popularitāti (search traffic).

PĀRBAUDI IZVĒLĒTĀ VĀRDA PIEEJAMĪBU SOCIĀLAJOS TĪKLOS

Mūsdienās ar mājaslapu vien bieži ir par maz! Uzņēmumi ir iecienījuši socializēties ar saviem klientiem un sadarbības partneriem arī tiešsaistē, izmantojot sociālos tīklus (piemēram, Draugiem.lv, Facebook, LinkedIn, YouTube vai Twitter u.c.). Ja arī jūsu plānos ietilpst šo sociālo tīklu izmantošana, lai saglabātu vienotu uzņēmuma stilu, ir vērts savlaicīgi par to padomāt un pārbaudīt izvēlētā vārda pieejamību arī sociālajos tīklos.

PIEVĒRS UZMANĪBU INTELEKTUĀLAJĀM ĪPAŠUMA TIESĪBĀM

Kopš 2009. gada NIC noteikumi ir liberalizēti un domēna vārdi tiek reģistrēti to pieteikšanas kārtībā. Taču jāņem vērā, ka praksē bieži vien intelektuālā īpašuma tiesību neievērošana var kļūt par iemeslu lieliska domēna vārda zaudēšanai. Pirms izvēlaties savu domēna vārdu, pārliecinieties, ka netiek aizskartas trešo personu tiesības.

IZPĒTI IZVĒLĒTĀ DOMĒNA VĀRDA VĒSTURI

Iepriekš jau izmantota domēna vārda lietošana var kalpot jums par labu, bet var arī kaitēt. Ja jūsu izvēlētais domēna vārds ir jau iepriekš lietots, ir svarīgi izpētīt tā vēsturi. Google pievērš uzmanību domēna vārda reģistrācijas vecumam, proti, jo vecāks domēna vārds, jo augstāk meklēšanas rezultātos būs mājaslapa. Taču tikpat svarīgs faktors ir arī mājaslapas saturs un tas, vai tā kādreiz nav bijusi iekļauta kādā no melnajiem sarakstiem. Šādam nolūkam var izmantot bezmaksas rīku archive.org - pat ja domēna vārds ir jau pieejams reģistrācijai, tas izklāstīs svarīgāko par tā vēsturi.

ŅEM VĒRĀ LATVIEŠU VALODAS ĪPATNĪBAS

Latviešu valodā mēs bieži izmantojam simbolus ar diakritiskajām zīmēm. Reģistrējot domēna vārdu, izmantojot tikai latīņu alfabēta burtus, var iegūt vārdus ar pilnīgi citu nozīmi. Piemēram, “kāzu” vietā “kazu”, bet “māsu” vietā “masu”. Lai izvairītos no šādām situācijām, var reģistrēt sinonīmus vai arī reģistrēt domēna vārdu, kurā izmantoti burti ar diakritiskajām zīmēm.