Interneta attīstībai jauns impulss

2016.gada 1. oktobrī interneta sabiedrību pāršalca ilgi gaidīta ziņa. Korporācija ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), kas ir atbildīga par interneta domēnu vārdu sistēmas un numerācijas resursu datubāzu uzturēšanu, pameta ASV paspārni un kļuva neatkarīga.

Kad 1998. gadā tika nodibināta ICANN, internets vēl nebija ieguvis plašu starptautisku izplatību un darbojās galvenokārt ASV, tāpēc nebija brīnums, ka šī organizācija izveidojās ASV kā bezpeļņas sabiedriskā labuma organizācija, kura reģistrēta Kalifornijas štatā un darbojās pēc šī štata likumiem. Lai arī no pašā sākuma bija paredzēts izveidot starptautisku institūciju šīs jomas pārvaldībai, reāli tikai 2014. gadā ASV sāka atbalstīt šādas pārejas uzsākšanu.

Ceļš līdz tam bija grūts, jo vajadzēja izveidot visām ieinteresētajām pusēm pieņemamu modeli un jāpanāk, arī ASV likumdevēju akcepts. Republikāņu partijas pārstāvji uzsāka kampaņu pret ICANN aiziešanu no ASV pakļautības. Daži no viņiem uzskatīja, ka internetu izveidoja amerikāņi, ieguldīja tajā savu naudu, darbu un talantu, un negribēja to visu zaudēt. Citi izvirzīja mazāk egoistiskus apsvērumus – interneta pārvaldes nodošana starptautiskām organizācijām varot izraisīt tā organizācijas principu ignorēšanu un reālu sabrukumu atsevišķu valstu separātos tīklos. Starptautiskās organizācijās lielu ietekmi varot iegūt valstis ar nedemokrātiskiem režīmiem, kā Krievija, Ķīna vai Irāna, un pakļaut interneta saturu savām vajadzībām, ieviešot tajā cenzūru u. tml.

Mūsdienās, ir būtiski saglabāt interneta atvērtību, drošību, stabilitāti un dzīvotspēju, un to vislabāk var izdarīt, nododot sistēmas pārvaldību no valdībām neatkarīgām struktūrām.

Plašāka informācija par ICANN pārveidi pieejama NIC blogā www.pardomenu.lv.