Iepērcies internetā droši

Iepērcies internetā droši

Viltus tiešsaistes veikali patērētājus cenšas maldināt ne tikai ar pasakainām cenām vai piedāvājumiem, bet arī veidojot vizuāli līdzīgas mājaslapas pazīstamu zīmolu oficiālajām vietnēm un tiem izmanto arī līdzīgus mājaslapas nosaukumu.

NIC un CERT.LV aicina būt vērīgiem un pārliecināties vai adrešu joslā redzamais mājaslapas nosaukums jeb domēna vārds ir tas, par kuru uzdodas. Pievērsiet īpašu uzmanību:

  • līdzīgiem simboliem, piemēram, drauqiem.lv;
  • rakstzīmju atkārtojumiem, piemēram, www.addidas.com;
  • burtu maiņai vietām, piemēram, www.faecbook.com;
  • liekām vai iztrūkstošām domuzīmēm, cipariem un liekiem papildinājumiem (piemēram, gucci-bags.org);
  • ne tikai pašam nosaukumam, bet arī paplašinājumam, proti, burtiem aiz nosaukuma, piemēram, facebookc.om, face.book;
  • vai domēna vārds neizliekas par www, kā, piemēram, wwwfacebook.com

Ja māc šaubas, vai mājaslapas adrese ir vai nav saistīta ar konkrēto ražotāju, vietnē who.is varat pārbaudīt informāciju par jebkuru domēna vārdu un noskaidrot, kam konkrētais domēna vārds pieder. Par .lv domēna vārdu patiesajiem lietotājiem informāciju var iegūt https://www.nic.lv/whois

Atgādinām, ka Latvijas .lv domēnā reģistrētie lietotāji un to kontakti tiek rūpīgi pārbaudīti. Pārkāpumu konstatēšanas gadījumā kompetentās iestādes var ātri rīkoties un to novērst. Aicinām iedzīvotājus šajā pirmssvētku laikā būt uzmanīgiem un, saskaroties ar krāpniecības mēģinājumu, nekavējoties vērsties Latvijas Valsts policijā un CERT.LV.

Vairāk par to kā atpazīt drošu interneta veikalu, lasiet: https://www.cert.lv/lv/2020/11/ka-atpazit-drosu-interneta-veikalu