- Sīkdatnes, kas nodrošina Jūsu pieprasīto pakalpojumu darbību.
- Sīkdatnes, kas NIC sniedz informāciju par interneta vietnes www.nic.lv apmeklējumu un kuru izmantošanai ir nepieciešama Jūsu piekrišana.
Ikkatram var pienākt brīdis, kad nolemjam atteikties no iepriekš izmantota domēna vārda. Iemesli tam var būt visdažādākie. Taču svarīgi ir apzināties un nodrošināties pret iespējamiem drošības riskiem, kas bieži vien domēna vārda lietotājam paliek nepamanīti. Domēna vārds ir kā vārti uz citiem tiešsaistes pakalpojumiem, kas padara to par lielisku mērķi kiberuzbrukumiem.
Pāragra un nepārdomāta atteikšanās no reiz lietota domēna vārda var radīt drošības riskus ne tikai pašam uzņēmumam, tā zīmolam un darbiniekiem, bet arī klientiem un sadarbības partneriem! Tādēļ NIC aicina “Atsakies no domēna vārda atbildīgi!”.
Katru gadu turpina pieaugt “muļķerēšanas” un pikšķerēšanas jeb sensitīvas informācijas izvilināšanas mēģinājumi, izmantojot arī reiz lietotu domēna vārdu priekšrocības - uzkrāto datu plūsmu, zīmola un SEO reputāciju, kā arī “backlinks” (norādes uz veco tīmekļa vietni no citām vietnēm) u.t.t. Tāpēc svarīgi ir atpazīt “muļķerēšanu” un neiekrist izliktajās lamatās. CERT.LV ir aizsākusi izglītojošu kampaņu “Kiberdrošība darbavietā”, vēršot sabiedrības uzmanību kā neciest no “muļķerēšanas”.
muļķerēšana [mulke-resana] lietv. Mēģinājumi paķert uz muļķi tos, kuri bez domāšanas ievada savas paroles, lietotāju vārdus un citu slepenu informāciju visur, kur pagadās.
Lai neiekristu “muļķerēšanas” lamatās, ir kritiski jāizvērtē ne tikai kādas tīmekļa vietnes apmeklējam un ko tajās ievadām, bet arī no kā atsakāmies.
Tīmekļa pieprasījumu un saņemto e-pastu skaits un saturs liecina, ka domēna vārds pat pēc tā “nāves” ir pieprasīts un ļaundara rokās var kalpot, kā “zelta atslēga uz visiem uzņēmuma kiberdrošības cietokšņiem.”
Pasaulē un nu arī Latvijā ir veikti pētījumi par ļaunprātīgu domēna vārdu otrreizējo lietošanu un tā ietekmi uz uzņēmumu. Nav jāglabā nevajadzīgais, taču nepieciešams sevi aizsargāt arī digitālajā vidē. Kā sevi aizsargāt un par pētījumu rezultātiem, lasiet NIC rakstā “Atsakies atbildīgi”.
“Atpazīsti muļķerēšanu” ir tikai viens no CERT.LV informatīvi izglītojošās kampaņas “Kiberdrošība darbavietā” skaidrojošajiem video. Ar pārējiem kampaņas materiāliem varat iepazīties parolize.lv.