Briest skandāls ar jauno vispārējo domēnu

Briest skandāls ar jauno vispārējo domēnu

Intelektuālā Īpašuma Kopa (IPC), kuras uzdevums ir konsultēt ICANN par domēnu vārdu sistēmas pārvaldību, ir iesniegusi ICANN oficiālu vēstuli ar lūgumu apturēt jaunā vispārējā augstākā līmeņa domēna (TLD) .sucks attīstību (domēns sāka darbu 30. martā). Tāda veida vēstule ir iesniegta pirmo reizi. Jāpaskaidro, ka vārdu sucks lieto arī, lai pateiktu, ka kaut kas nekam neder jeb, vienkāršāk sakot, ir pilnīgs mēsls. Šis domēns var labi noderēt, ja grib izveidot kādu kompromitējošu vietni.

Domēna **.sucks **reģistra turētājs firma Vox Populi (tulkojumā – tautas balss) ir paredzējusi kompānijām ar reģistrētiem nosaukumiem uzlikt lielu maksu – 2500 USD gadā par sava domēna reģistrāciju un uzturēšanu, tai pašā laikā paredzot daudz mazāku maksu pārējiem domēnu gribētājiem. IPC uzskata, ka tādā veidā tiks pastiprinātas iespējas šo domēnu izmantot nelietīgi. Komentētāji piekrīt šim vērtējumam.

Kompānijas šajā domēnā izvēlēsies atbilstošo apakšdomēnu ar savu nosaukumu ne jau tāpēc, lai veidotu mājas lapu vietnē kompanija.sucks, bet tāpēc, lai nelabvēļi vai naidnieki nevarētu tādu izveidot. Toties domēnu vārdu sagrābējiem tagad būs plašas iespējas iepirkt domēnu vārdus ar neinformēto vai slinko kompāniju nosaukumiem vēlākai tirdzniecībai. Principā ICANN nav paredzējusi iejaukties reģistru uzturētāju cenu politikā, un šajā gadījumā tas būs grūti arī tāpēc, ka saskaņā ar līgumu ICANN saņems lielākus maksājumus no Vox Populi nekā no citiem reģistru uzturētājiem. Pagaidām reģistrēšana turpinās. Ir jau reģistrēti yahoo.sucks, gmail.sucks, skype.sucks un arī personu vārdi oprah.sucks, nielsen.sucks.