ASV Kongress izmanto .sucks skandālu

ASV Kongress izmanto .sucks skandālu

ASV Kongresa Pārstāvju palātas apakškomiteja tiesu, intelektuālā īpašuma un interneta jautājumos savu 13. maija sēdi veltīja šādai problēmai „Ieinteresēto pušu perspektīvas saistībā ar ICANN: Domēns .sucks un būtiskie pasākumi, lai garantētu uzticēšanos un atbildību interneta darbībā”. Sēdē uzklausīja septiņus dažādu firmu un starptautisko organizāciju pārstāvjus, tai skaitā no Amazon.com, Inc., Starptautiskās zīmolu asociācijas (INTA), Interneta komercijas asociācijas, u.c.

Sevišķa uzmanība tika pievērsta jaunajam vispārējam augstākā līmeņa domēnam .sucks, kurš ir izpelnījies ievērību ar to, ka tā turētājs firma Vox Populi ir noteikusi augstu reģistrācijas maksu (2500 USD) kompānijām ar iepriekš reģistrētu zīmolu un paredz būtiski mazāku reģistrācijas maksu (sēdē izskanēja cena 10 USD) visiem pārējiem gribētājiem. Apakškomitejas sēdē tika apgalvots, ka rezultātā kompānijām būs lieli tēriņi, lai veiktu preventīvas reģistrācijas, t.i., lai reģistrētu tāda veida domēna vārdus kā manafirma.sucks pirms tos ir reģistrējuši kompānijas nelabvēļi, un nepieciešamība to darīt ietekmēs godīgu konkurenci.

Bija gan arī balsis, ka nevienam jau nav liegts izveidot domēna vārdu tavafirmasucks.com tādiem pašiem kaitnieciskiem mērķiem. Kopumā jāatzīst, ka vairākums ziņojumu un arī domēna .sucks kritiķu atbalstīja jau krietnu laiku ASV Kongresā cirkulējošo domu, ka ICANN vēl īsti nav gatava, lai strādātu patstāvīgi, nevis kā ASV organizācija. ASV valdības virsvadībai esot vēl jāpaliek, jo ICANN nespēj ietekmēt tādu kompāniju kā Vox Populi tirgu graujošo uzvedību.

Tas patiešām ir taisnība – ietekmēt nevar, jo ICANN jau 2014.g. 22. decembrī ir noslēgusi līgumu ar Vox Populi par domēna .sucks uzturēšanu, un tagad Vox Populi draud ar tiesu darbiem par līguma nepildīšanu, ja ICANN kaut kā mēģinās traucēt .sucks funkcionēšanu. Vox Populi arī uzskata, ka noteiktā cena nav vis diskriminējoša, bet gan atbilst patiesajai attiecīgā domēna vārda vērtībai. Starp citu, šī kompānija apgalvo, ka, sākoties vispārējai reģistrācijai, 1. jūnijā visiem maksa par domēna vārdu būs 250 USD, kas ir krietni vairāk nekā daudzos citos augstākā līmeņa domēnos.