Apgūsti kiberdrošības pamatus

Apgūsti kiberdrošības pamatus

“Izglītots darbinieks ir labākais prettrieciens kiberuzbrukumiem reālajā dzīvē” - ar šādiem vārdiem šodien, 14.septembrī aizsākas Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija Latvijā CERT.LV izglītojošā kampaņa “Kiberdrošība darbavietā”.

Kā skaidro CERT.LV vadītāja B.Kaškina: “Labāka izpratne par savām darbībām interneta vidē ir visdrošākais vairogs pret izsmalcinātiem kiberuzbrukumiem šodien, kad mūsu ikdienas neatņemama sastāvdaļa ir komunikācija viedierīcēs un attālināts darbs. Lai sevi pasargātu no ļaundariem internetā, nav nepieciešams apgūt sarežģītu teoriju vai mācīties programmēšanu augstskolā – mēs katrs varam sevi pasargāt, tāpēc šajā kampaņā eksperti un sabiedrībā populāri cilvēki dalīsies ar ieteikumiem, zināšanām un pieredzi, kā to labāk izdarīt.”

Kampaņai radīti trīs jaunvārdi – “parolīze”, “muļķerēšana” un “spaidonis”, kas izteiksmīgi brīdina par iespējamajām sekām, ja nekādi drošības pasākumi netiek ievēroti. Tādēļ .LV reģistra uzturētājs (NIC), atbalstot CERT.LV kampaņu, publicēs izglītojošus rakstus, kuros skaidros, kā ļaundari izmanto domēna vārdus “muļķerēšanā” un kādas domēna vārdu zināšanas būtu jāapgūst ikvienam, lai nekļūtu par “spaidoni”. Aicinām sekot līdz jaunumiem NIC mājaslapā https://www.nic.lv un būt zinošiem, lai neuzķertos uz krāpnieku viltībām.

NIC atgādina par domēna vārda būtisko nozīmi kibervidē – tas ne tikai veido un aizsargā mūsu digitālo identitāti, bet var kļūt arī par ļaundaru mērķi vai kiberuzbrukuma palīgrīku.


CERT.LV apkopotā informācija liecina, ka cilvēki un uzņēmumi ik gadu cieš materiālus zaudējumus, jo, neievērojot drošus paroļu izveides pamatprincipus, paralizē jeb “parolizē” darba vai savu personīgo kibervidi. Tāpat katru gadu turpina pieaugt pikšķerēšanas jeb sensitīvas informācijas izvilināšanas mēģinājumi, tāpēc svarīgi ir atpazīt “muļķerēšanu” un neiekrist izliktajās lamatās.

Interneta lietotāji joprojām uzķeras gan uz klasiskiem, gan arvien radošākiem informācijas izmānīšanas veidiem, – aiz neuzmanības ļaundariem uzdāvinot savu bankas konta informāciju, savus personas datus un citu sensitīvu saturu, tajā skaitā zaudē arī savus domēna vārdus. Kā uzsver CERT.LV, viedierīču lietotāji joprojām atsaucas uz saņemtajām īsziņām tālrunī un spiež uz saitēm, kas nemanāmi aizved uz viltus mājaslapām. Neapdomīgi klikšķinot uz saitēm, attēliem vai pielikumā pievienotiem dokumentiem, ikviens var kļūt par “spaidoni”, tādējādi radot priekšrocības kibernoziedzniekiem.

Lai nesaskartos ar “parolīzes” sekām, nekļūtu par “spaidoni” un neciestu no “muļķerēšanas”, kampaņas organizētāji aicina kritiski izvērtēt visu internetā sastopamo informāciju!

Kampaņas vēstījums ir aktualizēt drošus interneta lietošanas pamatprincipus ikviena cilvēka darbavietā, veicināt sabiedrības izpratni par kiberdrošību un iespējamiem riskiem, kā arī parūpēties par kritiskās domāšanas un uzticības saišu proporcionālu līdzsvaru internetā.

Vairāk par kampaņu un tās laikā plānotajām aktivitātēm tīmekļvietnē – parolize.lv. Šajā vietnē atradīsiet arī digitālo rokasgrāmatu, kur interaktīvā veidā darba ņēmēji un darba devēji var iepazīties ar kiberdrošības pamatlietām, aizpildot testus un pārbaudot savas zināšanas praksē.