Aicinām kritiski izvērtēt vietnes, kuras apmeklējam

Aicinām kritiski izvērtēt vietnes, kuras apmeklējam

Pēdējās dienās Latviju pāršalkušas ziņas par krāpnieciskām darbībām kurjerservisu pakalpojumu sniedzēju DPD un Omniva vārdā, kuru rezultātā cietuši daudzi šo pakalpojumu lietotāji. Krāpniecības princips ir sekojošs: krāpnieki piesakās iegādāties ss.lv vietnē pārdošanā ievietoto preci. Tālāk, izmantojot WhatsApp, sarunā piegādi ar DPD un piesaka, ka DPD pārskaitīs pārdevējam naudu, tikai jāaizpilda forma. Forma atrodas viltus vietnē, kurā faktiski tiek izkrāpti šī pārdevēja bankas karšu dati un cita informācija.

Šādas krāpniecības pasaulē nav retums. Tām parasti ļaundari izmanto mājaslapu nosaukumus, kurus reģistrējot netiek pārbaudīta norādītā personas informācija, līdz ar to ļaundari noķert kļūst daudz grūtāk. Šajā gadījumā leģitīmo adrešu omniva.lv un dpd.lv vietā tika izmantotas vairākas viltus adreses, piemēram, lvdpd.shop, lvdpdsafe.xyz, kurām nav nekādas saistība ar DPD Latvija.

Atgādinām, ka uzņēmumi parasti reģistrē savu mājaslapas nosaukumu tajā valsts domēnā, kurā plāno veikt savu uzņēmējdarbību. Arī Latvija nav izņēmums. Starptautiski uzņēmumi, ienākot Latvijas tirgū, reģistrē savu nosaukumu arī mūsu .lv domēnā, lai aizsargātu savu digitālo zīmola identitāti un būtu vietējam patērētājam tuvāki. Kā to ir izdarījusi arī DPD Latvija.

Tas protams pilnībā nepasargā no krāpnieku vēlmes izmantot .lv domēna vārdus ļaunprātīgos nolūkos, tomēr būtiski ierobežo to iespējas. Latvijas .lv domēnā reģistrētie lietotāji un to kontakti tiek rūpīgi pārbaudīti. Pārkāpumu konstatēšanas gadījumā kompetentās iestādes var ātri rīkoties un to novērst.

NIC un CERT.LV aicina iedzīvotājus neuzķerties un, pirms veikt kādas darbības, pārliecināties par vietnes esamību un sniegtā pakalpojuma patiesumu.

Latvijā reģistrēti uzņēmumi parasti izmanto mājaslapas adresi ar .lv paplašinājumu, tādēļ pirms spied, izlasi rūpīgi atsūtīto saiti, kā arī tā vietrādi: novieto kursoru virs saites un pārbaudi tā vietrādi, pievērs uzmanību:

  • līdzīgiem simboliem;
  • rakstzīmju atkārtojumiem;
  • burtu maiņai vietām;
  • liekām vai iztrūkstošām domuzīmēm un cipariem;
  • ne tikai pašam nosaukumam, bet arī domēna paplašinājumam;
  • vai domēna vārds neilziekas par www, kā, piemēram, wwwfacebook.com.

Aicinām iedzīvotājus būt uzmanīgiem un, saskaroties ar krāpniecības mēģinājumu, nekavējoties vērsties Latvijas Valsts policijā.