53. ICANN konference

53. ICANN konference

No 21. līdz 24. jūnijam Buenosairesā, Argentīnā noritēja 53. ICANN konference. Šoreiz tajā tika aplūkoti ICANN un visa interneta attīstībai svarīgi jautājumi. Pirmkārt, tas ir ICANN pārvaldības modeļa maiņa. Kā zināms ICANN pašlaik darbojas kā ASV reģistrēts uzņēmums, ir pakļauta šīs valsts likumdošanai un attiecīgajām varas iestādēm.

Konferencē tika prezentēti un analizēti vārdu piešķires grupas izstrādātie priekšlikumi pārvaldības maiņai. Šie priekšlikumi tika akceptēti un visi atzina, ka tie ir tik labi, cik vien šajā brīdī ir iespējams. Tie tika nodoti nākamai darba grupai, kura apvienos šos priekšlikumus ar numuru un protokolu uzturētāju priekšlikumiem.

Otrais galvenais jautājums bija ICANN pārskatatbildības (accountability) uzlabošana. Šeit progress nav tik labs – otrais priekšlikumu melnraksts tiks nodots atklātībai tikai jūlijā un tad vēl 40 dienas varēs piedāvāt tā uzlabojumus.

Plānots, ka līdz nākamajai 54. ICANN konferencei Dublinā, Īrijā, 18-22. oktobrī, abi šie uzlabojumu dokumenti tiks pilnīgi izstrādāti un tiks akceptēti iesniegšanai ASV Senātā. Tiek lēsts, ka šo dokumentu izskatīšana ASV varas koridoros prasīs 4 līdz 5 mēnešus. Tiesa, darbus šo priekšlikumu realizēšanai varētu uzsākt jau uzreiz. Jāpiezīmē gan, ka Senāts var šos priekšlikumus arī neapstiprināt, ņemot vērā daudzu senatoru (galvenokārt, republikāņu) līdz šim izteiktās bažas par interneta nākotni, ja ASV samazināsies iespējas ietekmēt tā pārvaldi.

Latviju šajā konferencē pārstāvēja nic.lv darbinieces K.Sataki un I.Skujiņa.